Varia

540.
[FESTIWAL Młodzieży w Warszawie w 1955]. Zestaw 50 fotografii i innych materiałów festiwalowych.
Zbiór zaw.:
1. zaproszenie na otwarcie Festiwalu na Stadionie X-lecia dn. 32 VIII 1955 - "ważne na 1 osobę tylko z numerowaną chustą" (niewielkie zaplamienia) 
2. 50 zdjęć z festiwalu (odbitki późniejsze) przedstawiających uczestników imprezy w egzotycznych strojach, występy estradowe na Mariensztacie (Wietnamczycy?) i w Teatrze na Wodzie, spotkania w Parku Skaryszewskim, tłumacza delegacji duńskiej z ekipą z Indii
3. program występów cyrkowych artystów z Chińskiej Republiki Ludowej (tekst po polsku, rosyjsku i angielsku)
4. program występów Brazylijczyków "Brasil. Programa de gala", które odbyły się 12 VIII 1955 w Sali Kongresowej (tekst polski, francuski, portugalski)
5. zaproszenie na występ ekipy francuskiej 5 VIII 1955 w Sali Kongresowej (ubytek narożnika, miejsce na wpisanie nazwiska niewypełnione)
6. broszurę "Varsovie - ville du Festival" (8, s. [16], tekst francuski) ze zdjęciami odbudowanej stolicy
7. naszywkę ubraniową "Danmark"
8. metalową przypinkę "Guide. V Festival, Varsovie 1955".
O ile nie zaznaczono inaczej obiekty w stanie dobrym i bardzo dobrym.
220.–
Sprzedano za: 220.–
541.
[KARTY do gry]. Talia "Karty lakierowane do gry. 54 karty. 232" w oryginalnym opakowaniu.
Karty wydane po 1973 (część dochodu ze sprzedaży przeznaczono na działający od 1973 NFOZ) przez Krakowskie Zakłady Wyrobów Papierowych. Na papierowym opakowaniu (zaklejonym zapewnie wtórnie) nadrukowano: "Opakowanie zastępcze". Cena talii wynosiła 41,50 + 3 zł. Otarcia opakowanie, naddarcie wzdłuż dłuższego boku.
64.–
542.
[KONGRES Polaków w Niemczech w 1938 - komplet płyt gramofonowych]. Pięć płyt we wspólnym etui z nadrukiem tytułowym "Kongres Polaków w Niemczech. Berlin, 6 marca 1938".
Płyty wydane przez Tonographie-Berlin, oznaczone Rodłem - od 1932 godłem Związku Polaków w Niemczech. Płyty szelakowe, średn. 30 cm, prędkość odtwarzania 78 obr./min, czas odtwarzania 5-7 min (każda strona). Każda płyta w oryginalnej indywidualnej papierowej koszulce, płyty rozdzielone tekturowymi przekładkami. Otarcia etui, płyty w stanie dobrym.
Kongres zgromadził ok. 5 tys. delegatów, mimo że władze III Rzeszy utrudniały dojazd na imprezę. Stała się ona największą w historii manifestacją narodową Polaków w Niemczech. Otwarcie kongresu poprzedziły msze św. odprawione w kilku berlińskich kościołach w intencji Polaków mieszkających w Niemczech. W południe 6 III 1938 w Theater des Volkes inauguracyjne przemówienie wygłosił ks. dr Bolesław Domański, prezes Związku Polaków w Niemczech. Polskie Radio, zainteresowane Kongresem, zawarło umowę z berlińską rozgłośnią radiową, która zobowiązała się nagrać i udostępnić stronie polskiej utrwalone przemówienia. Jednak niemieccy radiowcy pojawili się na kongresie ze znacznym opóźnieniem i, jak twierdzili, techniczne usterki aparatury uniemożliwiły dokonania nagrania. Przewidując taki bieg wydarzeń, kierownictwo Związku Polaków w Niemczech zainstalowało w sali teatralnej dwa magnetofony, na których dwaj pracownicy Związku (A. Brzozowski i E. Osmańczyk) zarejestrowali przemówienia. Materiał został zmontowany w berlińskim studiu firmy Mix & Genest, w wyniku czego powstała półgodzinna audycja radiowa i 60-minutowy zapis przeznaczony dla edycji płytowej. Tydzień po zakończeniu zjazdu wydano pięciopłytowy album w nakładzie 500 egz. Wydarzenie to było dużym zaskoczeniem dla niechętnych Kongresowi władz niemieckich, przygotowania udało się bowiem zachować w tajemnicy. Po wybuchu II wojny Gestapo poszukiwało i niszczyło egzemplarze albumu. W sieci można znaleźć informację, zapewne grubo przesadzoną, że do dziś przetrwały jedyne 2 komplety kongresowego albumu. Bardzo rzadkie!
6.000.–
Sprzedano za: 6.000.–
543.
[LEGIONOWE pamiątki spod Kostiuchnówki i z Włoch]. Koperta z zasuszonymi roślinami zebranymi pod Optową i Kostiuchnówką, a także we włoskim Meretto w 1916 i 1918.
Koperta form. 6,7x10,8 cm. Na kopercie ołówkowy opis: "1.) Kwiatek marsch z Leszniowski [właśc. Leszniówki] na pozycyę pod Kostiuchnówką na Wołyniu, kwiecień 1916, 2.) Bratki z pozycyi pod Optową i Kostiuchnówką, gdzie odbyła [się] wielka bitwa, później odwrót na Stochód, na Wołyniu, lipiec 1916, 3.) Fiołki zerwane w marszu 1918 we Włoszech we wsi Meretto położone [!] obok Udine oddalone 22 kilometry [!]. Pobyt Legionistów po rozbiciu Legionów i przyjezdzie z Węgier jako internowanych [!]". W kopercie zasuszony biały kwiat oraz cztery suche fiołki. Brak bratków. Dołączono druga koperta (form. 10,5x13,9 cm) z zasuszoną szarotką wewnątrz i ołówkowym opisem: "1.) Szarotka z Tyrolu ze wsi San-zeno pobyt 6miesięczny 1 komp. Legionistów 5 pp. ludzi 58 i dwóch oficerów [...]". Opis ten wspomina jeszcze o dwóch gałązkach cyprysowych (brakujących) zerwanych w klasztorze St. Romedio oraz "w dzień aresztunku we wsi Wilaorba [właśc. Villaorba] we Włoszech [...]. Do tego miejsca z jeżdżali [!] się wszyscy Legioniści i [byli] odsyłani w okolice". Na skrzydełku koperty napis: "M.G. K.K. Untergruppen, Kmd-o 'Süd I". Mniejsza koperta w stanie dobrym, większa zaplamiona, z załamaniami.
140.–
Sprzedano za: 140.–
544.
LEGITYMACJA tatrzańska dla Stanisława Łojczyka, ucznia gimnazjum w Mielcu, wystawiona 10 VIII 1927 przez Starostwo Nowotarskie.
Druk dwustronny na dwóch kartach form. 14,7x9 cm. Na pierwszej stronie numer rejestru: 765. Dokument wypełniony odręcznie. Na ostatniej stronie informacja, że legitymacja uprawnia do przekroczenia granicy polsko-czechosłowackiej i poruszania się w strefie przygranicznej. Ślady zawilgocenia.
100.–
Sprzedano za: 100.–
545.
[M/S BATORY, menu]. Dwa menu z rejsu "Batorym" w VII 1940 - płynęły razem z arrasami wawelskimi.
Menu form. 21,8x28,3 cm (po złożeniu 21,8x14,2 cm). Oba druki odbite w Zakł. Graf. Straszewiczów w Warszawie, na zlecenie firmy Gdynia-Ameryka, Linie Żeglugowe S.A. Na obu barwne kompozycje "Polesie" autorstwa Jadwigi Salomei Hładki (po mężu Wajwodowej) sygnowane monogramem wiązanym H. S. Oba menu "Luncheon/Dinner" dla I klasy, na dzień 11 i 12 VII 1940. Podczas tego rejsu (statek wypłynął 5 VII z Greenock do portu w Halifax w Kanadzie, gdzie dotarł 12 VII) w ładowniach znajdowało się 36 skrzyń ze skarbami wawelskimi, ewakuowanymi z Krakowa po wybuchu wojny przez Rumunię, Francję do Wielkiej Brytanii. Naddarcie krawędzi jednego menu, niewielkie otarcia, drobne zaplamienia.
120.–
Sprzedano za: 400.–
546.
[M/S PIŁSUDSKI, menu]. Menu z rejsu "Piłsudskim" w XII 1937.
Menu form. 21,8x27,8 cm (po złożeniu 21,8x13,9 cm). Menu odbito w Zakł. Graf. Straszewiczów w Warszawie, na zlecenie firmy Gdynia-Ameryka, Linie Żeglugowe S.A. Na pierwszej stronie barwne zdjęcie kościoła farnego w Miechowie. Menu "Dinner" na dzień  29 XII 1937. Stan bardzo dobry.
60.–
Sprzedano za: 150.–
547.
[ODZNAKA "Orlęta", dyplom]. Dyplom potwierdzający nadanie odznaki "Orlęta" plut. Aleksandrowi Dejnece, dat. 19 III 1919.
Blankiet form. 15,4x17,7 cm. Arkusz otoczony delikatną bordiurą roślinną, nazwisko odznaczonego i numer kolejny wpisane odręcznie. W lewym górnym narożniku podobizna odznaki. Odznakę przyznano "za dzielność i wierną służbę Ojczyźnie ku pamięci przebytych bojów w obronie Lwowa i kresów wschodnich w r. 1918-1919". Dyplom opatrzony faksymilowym podpisem dowódcy armii "Wschód", Tadeusza Rozwadowskiego. Ślady złożenia, podklejone naddarcia na zgięciach.
100.–
Sprzedano za: 550.–
548.
[PIECZĘCIE, odciski lakowe]. Zbiór 70 odcisków pieczęci herbowych (z czego 61 w laku, 9 na papierze) zamontowanych na 4 tablicach tekturowych, z maszynopisowymi opisami na odwrocie tablic.
Tablice form. 21x27 cm. Odciski wykonano w brązowym lub czerwonym laku na cienkiej tekturce, tekturki naklejono na kartonowe tablice. Odciski na papierze wykonano fioletowym tuszem. Odciski ponumerowano ręcznie od 1 do 70. Na odwrocie każdej planszy naklejono kartę z powielonym maszynopisowym opisem odcisków. Pierwsze 24 numery to "pieczęcie sygnetowe szlacheckie", w większości z XIX w., choć są i znacznie starsze. Przykładowe odciski w tej grupie: Trzaska - XVIII-pocz. XIX, pol.; Anker - XVIII-pocz. XIX (odm.), niem.?; Herb złożony, prawdop. niem. linia boczna austryjacka, ks. Saksonii-Altenburga, XVII-XVIII w.; Pobóg, XIX w., pol.; Ostoja - XIX-pocz. XX, pol.; Bodenhausen - herb baronowski (Grabówka k. Raciborza, obecnie), XIX w., niem. Pozostałą część stanowią pieczęcie o zróżnicowanym charakterze. Przykładowo: Pieczątka mieszczańska (żwirownika?) XVII-pocz XIX w.; Pieczątka mistrza piekarskiego, I poł. XVIII-I poł. XIX w.; Pieczęć mistrza kominiarskiego? (z napisem: Niczjewo bjez truda), XVIII/XIX w., Rosja; Pieczęć kobieca?, XIX w. Zbiór zaw. także odciski pieczęci urzędów: np. Inspekcji Hodowli Ryb Hrabstwa Schaffgotschów w Cieplicach Śl., Administracji Dóbr W. Księżnej Saksonii, Dominium Geppersdorf, pow. Leobschitz [!] (ob. Lenarcice, pow. głubczycki); Sądu Królewskiego w Pyzdrach, Komendy nr 5 c. k. Żandarmerii Krajowej, posterunku w Dobromilu; Szpitala św. Elżbiety we Wrocławiu, Zarządu Gminy Piętno, Miasta Mirsk z 1664; Urzędu Starszych Zgromadzenia Krawieckiego w Kozienicach. Zbiór unikalny. Stan bardzo dobry.
2.400.–
549.
[PLAKIETA z Matką Boską - "Nakładem Komitetu Wykupu Kościoła Św. Agnieszki w Krakowie", 1924 r.].
Plakieta jednostronna, z brązu, o wym. ca 10,5x6,5 cm o prostokątnym kształcie, zwieńczona łukiem. Na awersie w górnym fragmencie kompozycji wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem z dwoma aniołami podtrzymującymi koronę nad nią; pod dwaj husarze i wawelskie wzgórze w głębi. W dolnym fragmencie napis: "Pod Twoją Obronę" z umocowanymi nad nim kartuszami z Orłem i Pogonią. Na rewersie w dolnym fragmencie napis tytułowy, w górnym przytwierdzona zawieszka z kółkiem. Stan dobry.
Kościół św. Agnieszki – zabytkowy, barokowy, kościół rzymskokatolicki, przy ulicy Józefa Dietla 30, na Stradomiu w Krakowie. Pełni funkcję kościoła garnizonowego. […] Kolejne rozbiory Polski przyniosły degradację obiektu. W wyniku III rozbioru Polski w 1795 roku Kraków znalazł się pod zaborem Austrii i w 1801 kościół przekształcono w magazyn. W początkach XX wieku budynek znajdował się w rękach prywatnych i mieścił się w nim skład złomu żelaznego. W roku 1906 Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa zainicjowało akcję mającą na celu wykupienie go z rąk prywatnych. Nie doszło jednak do tego ze względu na brak przychylności ze strony władz austriackich. Udało się to dopiero w 1926 r. Trzy lata później kościół został przekazany na potrzeby parafii wojskowej, która w 1932 r. przywróciła go do kultu. W czasie II wojny światowej okupanci niemieccy przekazali go ewangelikom, ale po wojnie powrócił do prawowitych właścicieli. (Wikipedia).
600.–
550.
[PLAKIETKA okienna]. 11 listopada 1918 - 1928. Kraków 1928. Lit. A. Pruszyński.
Plakietka form. 19,6x13,4 cm. Druk w kolorze czerwonym i zgniłozielonym. Kompozycja anonimowa. Orzeł legionowy z inicjałami J. P. na tarczy, wokół wieniec laurowy, w tle skrzyżowane karabiny. Stan bardzo dobry.
80.–
Sprzedano za: 110.–
551.
[PLAKIETKA okienna]. 1918 - 1938. Semper Fidelis. Lwów 1938. Lit. Piller-Neumanna.
Pietras –. Plakietka form. 29,6x17,5 cm. Druk w kolorach bordowym, czerwonym, złoty, niebieskim. Kompozycja R. Mękickiego: herb miasta, panorama Lwowa, dwa miecze, krzyż obrońców Lwowa w wieńcu laurowym. Pod kompozycją nadruki: "R. Mękicki 1938" i "Lit. Piller-Neumanna, Lwów". Plakietka wydana z okazji dwudziestej rocznicy odzyskania niepodległości. Jedna podlepka na odwrocie, ślady przetarcia na złożeniu, górny margines z niewielkimi zaplamieniami.
64.–
Sprzedano za: 160.–
552.
[POCHÓD pierwszomajowy, 1968]. Plan organizacji pochodu 1-majowego w Warszawie - 1968 r.
Odbitka powielaczowa jednostronna na ark. 13x133,5 cm. Na początku "Plan rozmieszczenia ludności na manifestacji 1-majowej" ukazujący ul. Marszałkowską z przyległościami od pl. Dzierżyńskiego (przedtem i potem Bankowego) do pl. Zbawiciela. Zaznaczono rejony zbiórki i kolejność przemarszu. Kolejnym elementem jest tabela "Plan organizacji pochodu [...]", gdzie określono porządek przemarszu, czas zbiórki i pojawienia się przed trybuną, rejon rozwiązania kolumny, liczebność poszczególnych kolumn. Następna tabela to "Plan zabezpieczenia porządku i łączności [...]" z wyszczególnieniem nazwisk funkcjonariuszy (MO, ORMO, WP, MON) odpowiedzialnych za poszczególne odcinki, dowódców odcinków, odpowiedzialnych za łączność telefoniczną i radiową. Arkusz kilkakrotnie złożony w formie leporello, zamontowany w tekturowej okładce. Dołączono imienne zaproszenie na uroczystości 1-majowe, będące jednocześnie kartą wstępu do miejsca zbiórki. Stan dobry.
120.–
Sprzedano za: 260.–
553.
[POZWOLENIE na broń z 1865]. Odręcznie wypełniony dwujęzyczny blankiet "Waffen-Pass / Certyfikat na broń" wystawiony Julianowi Zahlowi, dat. 7 X 1865 w Nowym Sączu.
Blankiet form. 34,3x21,4 cm, wypełniony w jęz. niemieckim. Pozwolenie ważne było przez 3 lata. Pod tekstem pieczęć urzędu obwodowego: "K. k. Kreisamt in Sandec". Na odwrocie wyciąg ze stosownych przepisów. Odcięte dwa narożniki, załamania krawędzi.
120.–
554.
[RIEFENSTAHL Leni]. Program kinowy do filmu "Olimpiada" w reż. Leni Riefenstahl z 1936.
Program form. 17x36,6 cm (po rozłożeniu). Na pierwszej stronie piecz. "Kino 'Świt'". Pierwszą stronę wydrukowano w kolorze szarozielonym, drugą w brązowym (istnieje także odwrotna wersja kolorystyczna). Na obu stronach folderu fotomontaże złożone z fragmentów kadrów filmowych. "Olimpiada" należała do jednego z najgłośniejszych filmów wybitnej niemieckiej reżyserki, twórczyni nowej estetyki filmowej. W swoim dorobku posiada także wiele budzących kontrowersje filmów propagandowych gloryfikujących rzeczywistość nazistowskich Niemiec. Niewielkie otarcia na zgięciach.
100.–
Sprzedano za: 100.–
555.
[SAPIEHOWIE]. Cztery pocztówki od różnych nadawców, kierowane do Andrzeja Sapiehy (trzy) i nierozpoznanego członka rodziny Sapiehów (jedna) z l. 1933-1939 (jedna bez daty).
Pocztówki do Andrzeja Sapiehy wysyłane do Nowego Jorku (30 I 1933 z Chamonix), Oleszczyc (24 VIII 1937 z Molde) i rodzinnej Żurawicy (14 I 1939 z Feldkirch); pocztówka bez daty wysłana ze Lwowa do Fribourga w Szwajcarii. Korespondencja w jednym przypadku po niemiecku, w pozostałych po polsku. Na pocztówce z Chamonix list od Aleksandra (Sapiehy?) i zdjęcie czteroosobowej rodziny (Sapiehów?) na nartach w Alpach. Stan dobry.
100.–
Sprzedano za: 320.–
556.
[SKRYTKA na precjoza]. Pojedynczy tom osiemnastowiecznej "Encyklopedii" Diderota i d'Alemberta z wydrążoną w bloku elegancką skrytką.
Oprawiona w skórę księga in folio "Encyclopédie méthodique" (t. 6, Paryż 1786). Początkowe karty wszyte tradycyjnie, od s. 61 blok został sklejony, wycięto w nim otwór form. 20,5x14,5 cm, w którym umieszczono trzy zamykane skrytki wyłożone wzorzystą tkaniną. Wieczka skrytek i oddzielające je przegrody obciągnięto skórą. Otarcia okł., niewielkie nadpęknięcie grzbietu. Na przedniej okł. złocony superekslibris heraldyczny.
1.200.–
Sprzedano za: 2.200.–
557.
[SYLWESTER u "Jędrusia"]. Trzy karty jadłospisowe restauracji WSS Społem "Jędruś" w Zakopanem z menu sylwestrowym 31 XII 1978.
Trzy karty form. A4, maszynopisy powielane. Na pierwszej karcie "Jadłospis" na dzień 31 XII 1978, na drugiej "Cennik na napoje alkoholowe", na ostatniej "Menu sylwestrowe". W jadłospisie wśród zakąsek króluje kawior czerwony (200 zł za porcję), za mielonkę wieprzową trzeba było zapłacić jedynie 8 zł. Z oferty alkoholowej wycofano (przekreślono) wina czerwone wytrawne (Egri Bicawer, Dou, Montofiel i Malwicino - pisownia oryginalna). W noc sylwestrową, w ramach wykupionej "konsumpcji", podano kabanosy, salami, pasztet z dziczyzny, ser karłowski, ogórek konserwowy, chrzan w occie, sardynkę (1 szt.), pomarańcze, sok z czarnej porzeczki i pepsi-colę. Piecz. restauracji. Na odwrocie jednej z kart naklejono życzenia noworoczne. Stan dobry.
70.–
558.
[SZCZYPIORNO - rysunki z obozu]. Zbiór 7 rysunków (6 ołówkowych, 1 tuszem) wykonanych w obozie internowania w Szczypiornie w 1917.
Rysunki na ark. 19,5x15 cm. Trzy prace z datą dzienną: 24, 25 i 26 IX 1917 i wymienioną nazwą miejscowości "Szczypiorno". Pod niektórymi rysunkami sygnatura "M. H." i nieczytelny podpis. Cztery rysunki opisane na odwrocie atramentem: Widok baraku; Wieża karabinu maszynowego z baterją armat (5) na dole, Piec w baraku I bloku III z cegieł ogniotrwałych; Z okna baraku I bloku III w stronę zachod. Druty widoczne za oknem odgraniczają bloki (podwójny rząd i rów). Jeden rysunek z atramentowym podpisem bezpośrednio pod kompozycją: Sylwetka wieczorna z okna. Podpisom każdorazowo towarzyszy dopisane słowo "Niewola". Pozostałe dwa rysunki mają odmienny charakter: na jednym arkuszu umieszczono kilka niewielkich rysunków tuszem, pod jednym z nich (przedstawiającym barak obozowy i druty) widnieje podpis "Winietka 'Niewola'". Ostatni rysunek przedstawia dwa namioty wojskowe. Z pierwszego, zwieńczonego flagą z orłem, wznosi się zaciśnięta pięść, z drugiego wychyla się przestraszony żołnierz pruski. Kompozycję podpisano: "Polak nie sługa, nie zna co to pany, Nie da się okuć przemocą w kajdany". Rysunki mają charakter amatorski, posiadają wartość raczej dokumentacyjną i pamiątkową niż artystyczną. Nie znane są nam okoliczności powstania i przeznaczenie rysunków. Powtarzające się słowo "Niewola" może wskazywać, że ilustracje przeznaczone były dla przygotowywanego w obozie wydawnictwa pod tym tytułem. Hipotezy tej nie udało się nam jednak potwierdzić.
800.–
559.
[SZKOLNICTWO na Podkarpaciu po II wojnie]. Dokument wydany Wojciechowi Ginterowi przez Pełnomocnika PKWN na Małopolskę, polecający "natychmiastowe zorganizowanie szkolnictwa powszechnego w powiatach Jarosław, Przeworsk i Łańcut, by rok szkolny 1944/45 mógł rozpocząć się normalnie", dat. 20 VIII 1944.
Arkusz form. 29,5x20,8 cm. W nagłówku godło i nadruk: "Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego". Tekst umieszczony przy pomocy maszyny do pisania. Wojewoda, trzy tygodnie po wyzwoleniu Jarosławia, zaleca, by inspektor szkolny W. Ginter przystąpił do pracy natychmiast i przedstawił szczegółowe sprawozdanie "we właściwym czasie". Dokument opatrzony pieczęcią pełnomocnika i podpisem Wiktora Jedlińskiego Przewodniczącego Wojewódzkiej Rady Narodowej w Rzeszowie. Ślady złożenia, przetarcia na zgięciach, drobne zaplamienia.
W. Jedliński, właściwie Zdzisław Wiktor Jedliński (1897-1975) - prawnik, polityk i działacz państwowy, od sierpnia do września 1944 wojewoda rzeszowski i przewodniczący Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Rzeszowie. Ukończył studia prawnicze, uzyskał stopień doktora. Wykonywał zawód adwokata w Jarosławiu. Przed II wojną światową działał w Polskim Stronnictwie Ludowym „Wyzwolenie” oraz Stronnictwie Ludowym. W okresie okupacji w Stronnictwie Ludowym „Roch”, które w części poparło PKWN (sam Jedliński był w 1944 reprezentantem PKWN w Małopolsce). 18 sierpnia 1944 objął fotel wojewody rzeszowskiego i przewodniczącego Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w tym mieście (z rekomendacji m.in. Stanisława Kotka-Agroszewskiego). W trakcie pełnienia funkcji interweniował m.in. w sprawie represji stosowanych przez Resort Bezpieczeństwa Publicznego. Odwołany ze stanowiska już 21 września 1944 ze względu na brak zaufania władz komunistycznych. Pół roku później został aresztowany pod zarzutami kontaktu z rządem londyńskim. (Wikipedia).
180.–
560.
[SZYK Artur]. Plansza "Poland" kompozycji Artura Szyka z 1946.
Plansza form. 29,3x25,3 cm. Tablica ukazała się w cyklu "Wizualna historia krajów ONZ". Widnieje na niej m.in. godło Polski, portrety Kopernika, Kościuszki, Chopina, Pułaskiego i Bolesława Chrobrego, dwie postacie symbolizujące polski przemysł i rolnictwo, herby ziem polskich. Na odwrocie nadruki: First Edition; Title Page for the Republic of Poland; Published by K. Bileski, Station B, Winnipeg, Canada; Printed in the U.S.A. by Herman Jaffe, Printer, New York, U.S.A.; Copyright 1946. Zachowana papierowa teczka z nadrukiem "Historic Art" i materiały dotyczące wystawy "Arthur Szyk: Artist for Freedom" zorganizowanej przez University of Judaism w Bel Air (California) w 2000. Stan bardzo dobry.
220.–
Sprzedano za: 380.–
561.
[TAJNE nauczanie oficjalne]. Maszynopis powielany "Rekonstrukcja programu nauki" z 1943.
Maszynopis powiel. na 8 stronach form. A4. Autor (autorzy?) opracowania analizuje sytuację w szkolnictwie "od chwili pojawienia się na naszych ziemiach najeźdźcy". Zwraca uwagę na wycofanie z programu nauczania historii i geografii Polski, brak "tematów obywatelskich z języka polskiego", wycofanie wielu podręczników, braki opałowe (co skutkowało skróceniem okresu nauczani ao 4 miesiące). Celem proponowanych koncepcji jest, "aby pod płaszczem przedmiotów oficjalnych przerobić w sposób zakonspirowany te elementy z zakresu materiału zakazanego, które są niezbędne do spełnienia celów nauczania szkoły powszechnej Polski Niepodległej". Szczególną uwagę należy zwrócić na język polski (z historią), przyrodę (z geografią) i arytmetykę z geometrią, kosztem przedmiotów artystyczno-technicznych - ich program powinien ulec modyfikacji. W części szczegółowej podano propozycje programowe dla poszczególnych klas i formy prowadzenia nauczania. Zwracając się do nauczycieli, autor pisze: "Nasza duma narodowa w obliczu niedoli [...] nie pozwala nam na bierne przypatrywanie się tej grozie, by kiedyś nie ściągnąć na siebie piętna hańby. Przeciwstawić jej musimy  mocno [...] czyny, płynące z dumy narodowej, pogardy dla wroga [...] i poczucia obowiązku, jaki na nas leży z tytułu naszej pracy niepodległościowej. Pamiętajmy, że w stosownej chwili będziemy musieli zdać rachunek z naszej działalności z okresu panowania najeźdźcy. Oby wtedy szala naszych czynów nie okazała się zbyt lekka". Pod tekstem: "Kraków, w marcu 1943". Poprzeczny ślad złożenia, stan bardzo dobry.
Dokument daje świadectwo czynionych starań wprowadzenia nieoficjalnie do okupacyjnego oficjalnego programu nauczania elementów pozwalających młodemu pokoleniu zachować tożsamość narodową.
480.–
562.
[TARNOPOL, honorowe obywatelstwo]. Pergaminowy ozdobny dyplom potwierdzający nadanie honorowego obywatelstwa miasta Tarnopola Josephowi von Widmannowi, dat. 13 IX 1847.
Pergamin form. 54,5x72,3 cm. W górnej części akwarelowy herb Tarnopola, poniżej ozdobny tekst, pisany także złotem. Na dolnym marginesie podpis m.in. Antoniego Dziamskiego, burmistrza Tarnopola oraz syndyka Walentego Szeligi. Wyróżniony Joseph von Widmann był starostą brzeżańskim, c. k. radcą gubernialnym. Za jego sprawę Tarnopol zmienił status z miasta prywatnego na miasto królewskie. W lewym dolnym narożniku piecz. Feliks Ścibałły, kolekcjonera pamiątek historycznych. W dolnej części otwory po sznurze pieczętnym, brak pieczęci. Stan dobry.
1.200.–
563.
[TARNOWSKIE Góry]. Dyplom członkowski Kasy Pensyjnej Spółki Brackiej w Tarnowskich Górach, wystawiony Bernardowi Pioskowi 12 V 1930 tamże.
Dyplom form. 34x21,7 cm (w świetle ramy), zatytułowany "Wykaz członkostwa". Na obwodzie bogata bordiura z ośmioma  niewielkimi ilustracjami ukazującymi kopalnię i hutę i pracę robotników. Spółka Bracka powstała w 1857, jej celem było zabezpieczenie bytu górników i ich rodzin w razie choroby lub inwalidztwa. Dyplom w drewnianej ramie, za szkłem. Ślady złożenia.
120.–
Sprzedano za: 120.–
564.
[MATER Dolorosa]. Żakardowa tkanina artystyczna z wizerunkiem Matki Boskiej Boleściwej.
Portret Matki Boskiej w popiersiu na tkaninie wykonany w latach 20. (?) XX w. zapewne przez firmę "Tkanart". Kompozycja w odcieniach szarości. Format 21x13 cm, oryg. papierowa koszulka ochronna, brak bibułki ochronnej. Na dolnym marginesie wyhaftowany napis: "Mater Dolorosa". Na licu koszulki ochronnej nadruki: "Artpol", "Tkanina artystyczna z jedwabiu". Numer kolejny umieszczono na przedniej okł. przy pomocy pieczątki: "3". Portrety tego typu powstawały w latach międzywojennych w Łodzi (w Szkole Przemysłowej), w Żyrardowie i w Andrychowie (w tkalni Joachima Grünspana). Okł. lekko załamane, poza tym stan bardzo dobry.
180.–
Sprzedano za: 200.–
565.
[PIŁSUDSKI Józef]. [Tkanart, nr 102: Józef Piłsudski].
Portret na tkaninie artystycznej na jedwabiu wykonany w latach 20. (?) XX w. przez firmę "Tkanart" - wariant bez wyhaftowanych dat: "1914-1924". Format 21,5x13,5 cm. Brak oryg. papierowej koszulki ochronnej. Portrety tego typu powstawały w latach międzywojennych w Łodzi (w Szkole Przemysłowej), w Żyrardowie i w Andrychowie (w tkalni Joachima Grünspana). Stan bardzo dobry.
150.–
Sprzedano za: 150.–
566.
[KOŚCIUSZKO Tadeusz]. Tkanart, nr 103: Kościuszko.
Portret na tkaninie wykonany w latach 20. (?) XX w. przez firmę "Tkanart". Format 21,5x13,5 cm, oryg. papierowa koszulka ochronna, bibułka ochronna przesłaniająca portret (z nadrukiem: "Tkanina artystyczna"). Numer kolejny umieszczono na przedniej okł. przy pomocy pieczątki. Portrety tego typu powstawały w latach międzywojennych w Łodzi (w Szkole Przemysłowej), w Żyrardowie i w Andrychowie (w tkalni Joachima Grünspana). Lekkie odbarwienie koszulki ochronnej, poza tym stan bardzo dobry.
180.–
Sprzedano za: 300.–
567.
[SIENKIEWICZ Henryk]. Tkanart, nr 106: Henryk Sienkiewicz.
Portret na tkaninie wykonany w latach 20. (?) XX w. przez firmę "Tkanart". Format 21,5x13,5 cm, oryg. papierowa koszulka ochronna, bibułka ochronna przesłaniająca portret. Numer kolejny umieszczono na przedniej okł. przy pomocy pieczątki. Portrety tego typu powstawały w latach międzywojennych w Łodzi (w Szkole Przemysłowej), w Żyrardowie i w Andrychowie (w tkalni Joachima Grünspana). Naddarcie bibułki ochronnej, poza tym stan bardzo dobry.
150.–
568.
[TOWARZYSTWO Muzyczne Krakowskie, dyplom]. Ozdobny dyplom potwierdzający, że Jan Kanty Knowiakowski został członkiem honorowym Towarzystwa, dat. 25 I 1873 w Krakowie.
Litografia tonowana na ark. 37x48,5 cm. W dolnych narożnikach zakonnik przy organach i kobieta grająca na fortepianie, powyżej starzec z cytrą i anioł ze skrzypcami. Bogata bordiura z liści akantu. Litografował J. Brydak, odbito w Litografii "Czasu" M. Salba w Krakowie. Blankiet wypełniony odręcznie pismem kaligraficznym. Pod tekstem odręczne podpisy przedstawicieli władz Towarzystwa, w tym jego prezesa, Henryka Schwarza. lady złożenia, stan dobry.
240.–
Sprzedano za: 240.–
569.
[UBEZPIECZENIA]. Polisa Towarzystwa Wzajemnych Ubezpieczeń w Krakowie z 1906.
Dwustronnie zadrukowany arkusz form. 30,7x23 cm. W winiecie sylwetka św. Floriana i herb Krakowa i nadruk: "Polica prolongacyjna na ubezpieczenie od ognia". Odręcznie wypełniony dokument poświadcza, że Izabela Knoll ubezpieczyła swoją kamienicę w Małym Rynku l. 428 (obecnie nr 5) na okres 1 V 1906-1 V 1907. Stan dobry.
80.–
Sprzedano za: 80.–
570.
[WARSZAWA]. Legitymacja: "Karta pracy społecznej przy budowie stolicy 1959-1965" wystawiona Wandzie Bąk w 1959.
Książeczka form. 11,3x7,8 cm, s. [16]. Na pierwszej stronie dane właścicielki legitymacji, na pozostałych tabele do wpisywania przepracowanych roboczogodzin. Jedyna adnotacja dotyczy przekazania 7 kg makulatury w ramach akcji "1000 szkół na 1000-lecie". Stan dobry.
64.–
Sprzedano za: 64.–
571.
[WIZYTÓWKA]. Bernard Stanisław Mond, Generał brygady.
Bilet wizytowy form. 6,3x10,8 cm. papier pożółkły, załamanie górnej części wizytówki.
B. Mond (1887-1957) - generał brygady Wojska Polskiego, dowódca 6 Dywizji Piechoty w okresie od X 1932 do 20 IX 1939. Kibic piłkarski.
64.–
Sprzedano za: 170.–
572.
[WIZYTÓWKA]. Blatton Ludwik Kpt., Naczelnik Okręg. Urzędu Samochod. Kraków [...].
Bilet wizytowy form. 5,9x10,4 cm. Na odwrocie krótki liścik do "ob. Naczelnika Dobrowolskiego" w sprawach urzędowych, dat. 9 VII 1946. Zachowana koperta. Stan bardzo dobry.
50.–
Sprzedano za: 140.–
573.
[WIZYTÓWKA]. Eugeniusz Solarski, artysta dram.
Bilet wizytowy form. 6,5x11 cm. Na odwrocie piecz.: "Duc de Rothes" oraz odręcznie atramentem: "Kochana Halinko! Badź dobra wydać 2 br. tanie bilety na dzisiejszy 'Saby' ---", dat. 5/VI 1949. Miejscowe, niewielkie zaplamienia, poza tym stan dobry.
E. Solarski ps. Eugeniusz Norwicz (1901-1959) – aktor teatralny i filmowy.
100.–
574.
[WIZYTÓWKA]. Jan Heynar c. k. komisarz skarbu.
Bilet wizytowy form. 6x10 cm. Na odwrocie piecz.: "Duc de Rothes". Miejscowe zaplamienia, poza tym stan dobry.
100.–
575.
[WIZYTÓWKA]. Józef Cyrankiewicz.
Bilet wizytowy form. 5,6x12 cm. Dopisane odręcznie (obcą ręką) życzenia, dat. 15 X 1970. Zachowana koperta zaadresowana do min. Janusz Wieczorka (szefa Urzędu Rady Ministrów). Stan dobry.
J. Cyrankiewicz (1911-1989) - działacz polityczny, członek władz PPS i PZPR, pięciokrotny premier RP i PRL, w l. 1970-1972 przewodniczący Rady Państwa, w czasie wojny więzień obozów koncentracyjnych.
64.–
Sprzedano za: 170.–
576.
[WIZYTÓWKA]. Konstanty Werner.
Bilet wizytowy ze sztywnego kartonu, form. 6x9,8 cm. Brak nadruków, wyciśnięty medalion z profilem właściela wizytówki i jego nazwiskiem. Na odwrocie krótki rękopiśmienny liścik adresowany do nieznanej kobiety z podziękowaniami za "dobre serce i miłość bliźniego" i nadzieją na spotkanie. Po tekście podpis K. Wernera i data 21 V 1916 (w szwajcarskim Vevey?). Zachowana oryg. koperta. Stan dobry.
80.–
Sprzedano za: 80.–
577.
[WIZYTÓWKA]. Ladislas Skrzyński, Ambassadeur de Pologne près le Saint Siège.
Bilet wizytowy form. 5,4x9,3 cm. Na odwrocie piecz.: "Duc de Rothes". Niewielkie, miejscowe zaplamienia, lekkie załamanie prawego górnego narożnika, poza tym stan dobry.
Władysław Bolesław Ignacy Skrzyński (1873-1937) – dyplomata, długoletni (1921–1937) poseł i ambasador II Rzeczypospolitej przy Stolicy Apostolskiej.
100.–
Sprzedano za: 100.–
578.
[WIZYTÓWKA]. Madame J. Noulens.
Bilet wizytowy form. 5x8,7 cm. Wizytówka żony Josepha Noulensa, przewodniczącego Komisji Międzysojuszniczej w 1919 i szefa Komisji Rozjemczej w czasie wojny polsko-ukraińskiej. Na wizytówce odręczne podziękowania dla Marszałka Józefa Piłsudskiego za kwiaty. Niewielkie załamania i zabrudzenia.
160.–
579.
[WIZYTÓWKA]. Madame Octave Mirbeau.
Bilet wizytowy form. 6,3x9,5 cm. Na wizytówce odręczna dedykacja dla Gustava Geffroy (1855-1926) - francuskiego pisarza, krytyka sztuki, historyka, współzałożyciela Akademii Goncourtów. Właścicielką wizytówki była Alice Regnault (1849-1931) - aktorka i ceniona paryska kurtyzana. Dorobiwszy się znacznego majątku w 1887 wyszła potajemnie za mąż za Octave'a Mirbeau (1848-1917) - pisarza, dramaturga, krytyka sztuki, członka Akademii Goncourtów. Wizytówka zamontowana na papierowym podkładzie. Papier pożółkły, ślady kleju na odwrocie.
120.–
580.
[WIZYTÓWKA]. Marya Michałowa z Skórzewskich Ogińska.
Bilet wizytowy form. 5,8x9,5 cm. Dopisane odręcznie atramentem: "Z szczerym i serdecznym współczuciem w ciężkiej --- boleści" , dat. 18/5 1928. Na odwrocie piecz.: "Duc de Rothes". Stan dobry.
Maria ze Skórzewskich księżna Ogińska (1857-1945) - od 1876 żona Michała księcia Ogińskiego (1849-1902), córka Witolda Skórzewskiego, założyciela Konstancina. Autorka pamiętników odnalezionych w Bibliotece Raczyńskich, opublikowanych z rękopisu w 2019., pt. "Moje pamiętniki".
100.–
Sprzedano za: 320.–
581.
[WIZYTÓWKA]. Mgr Stefan Stuligrosz, Poznań, Grobla 1, Telefon 500-54.
Bilet wizytowy form. 6,5x11,3 cm. Na odwrocie piecz.: "Duc de Rothes" oraz odręcznie zielonym atramentem, ręką dyrygenta: "Szanownej i Kochanej Pani Teresie. W dniu Imienin z najlepszymi życzeniami wszelkiej pomyślności Kolega z lat dziecinnych", dat. nieczytelne. Stan dobry.
S. Stuligrosz (1920-2012) – dyrygent chórów, twórca Chóru Chłopięco-Męskiego „Poznańskie Słowiki”, kompozytor.
100.–
Sprzedano za: 100.–
582.
[WIZYTÓWKA]. X. Krab Stefan. Dr św. Teologii, Dr Filozofii, kapelan W. P.
Bilet wizytowy form. 5,8x9,8 cm. Na odwrocie odręczny życzenia bożonarodzeniowe z 1939 dla nauczyciela od wdzięcznego ucznia. Papier pożółkły, niewielkie otarcia.
60.–
Sprzedano za: 80.–
583.
[WYCINANKA]. Kominiarz.
Wycinanka na ark. sztywnego papieru form. 15x11 cm. Wycinanka, pochodząca zapewne z lat II wojny, składa się z 7 elementów, które po stosownym połączeniu pozwalają otrzymać ruchomego pajacyka-kominiarza. Stan dobry.
48.–
584.
[WZORY haftów - Szkoła Zawodowa w Drohobyczu]. Tablice z 26 barwnymi wzorami haftów wykonanymi odręcznie przez uczennice Szkoły Zawodowej Żeńskiej im. E. Orzeszkowej w Drohobyczu w latach międzywojennych.
Projekty wykonano farbkami na cienkim płótnie form. ca 29x29 cm, które naklejono na plansze z grubego papieru form. 34,5x43,5 cm. Na dolnym marginesie plansz umieszczono napis tuszem: "III kurs, Szkoła Zawodowa w Drohobyczu" oraz imię i nazwisko autorki projektu. Przykładowe sygnatury: Kazimiera Stryczkówna, Klementyna Pepłowska, Helena Fischerówna, Stella Kawecka, Jadwiga Olcykówna, Michalina Foltynówna, Anna Bonnesówna, Pepa Bringsówna, Paulina Turska, Anna Biła. Zbiór zaw. 26 plansz umieszczonych w ozdobnej tece z odręcznie namalowanym motylem i zdobnikami roślinnymi. Stan bardzo dobry.
420.–
Sprzedano za: 1.300.–
585.
[ZAKUPOWNIK - lista zakupów]. Prosty przyrząd pozwalający w łatwy sposób stworzyć listę zakupów spożywczych. Lata 80. XX w., zapewne.
Wykonany z granatowego plastiku prostokąt form. 10,3x6 cm. Na każdej ze stron naklejono listę 20 artykułów (np. pieczywo, owoce, sery, jaja, ziemniaki, makaron, dżemy, cukier, ale także gazety-zapałki, apteczne artykuły, toaletowe artykuły, papiernicze artykuły). Wykaz uwzględnia również towary trudnodostępne w tamtych czasach, jak mięso, wędliny, cytrusy. Przy każdej pozycji umieszczono niewielki suwak, którym można było zaznaczyć wybrany artykuł. Stan bardzo dobry.
60.–
Sprzedano za: 140.–
586.
[ZAMOYSKA Jadwiga, druk komemoratywny]. Ś. p. Jadwiga z Działyńskich jenerałowa Zamoyska, założycielka Zakładu Kórnickiego, odznaczona Orderem Polonia Restituta, ur. w Warszawie 4. 7. 1831, + w Kórniku, 4. 11. 1923.
Druk dwustronny na 3 kartach form. 12,3x8,5 cm. Całość w czarnej żałobnej ramce. Zaw. cytaty z Biblii i wybór myśli zmarłej. Na pierwszej stronie portret generałowej. Stan dobry.
60.–
Sprzedano za: 1.200.–
587.
[ZAPROSZENIE]. Ozdobne zaproszenie: "Reduta Prasy. Kraków 1909" projektu Jana Bukowskiego.
Druk dwustronny na 4 stronach form. 23,8x16,7 cm. Na zewnętrznych stronach dwie secesyjne kompozycje Jana Bukowskiego, z których pierwsza ukazuje damę w stroju karnawałowym, druga - elfa z girlandą złożoną z tytułów prasowych (Czas, Nowa Reforma, Głos Narodu, Nowiny, Gazeta Powszechna). Wewnątrz dwustronicowy tekst zawierający skład komitetu organizacyjnego (pod wodzą Michałowej Chylińskiej), obowiązujące stroje (dla pań: domino z maską, albo kostyum z maską (kostyumy etnograficzne wykluczone), dla panów: frak czarny lub kolorowy, maski i kostyumy wykluczone), ceny biletów. Imprezę zorganizowano 20 II 1909. Zaproszenie skierowano do Klementyny Mien z rodziną (nazwisko wpisano odręcznie). Zewnętrzne strony zakurzone, zaplamienia.
100.–
Sprzedano za: 100.–
588.
[ZAWODY o Mistrzostwo Wojska - medal, 1938]. Medal przyznany kpt. Arsenowi Mielniczukowi z Pińska za zajęcie 3. miejsca w zawodach, dat. 20 X 1938 w Warszawie.
Medal w formie metalowej plakiety (brąz patynowany) form. 16,4x11 cm. W górnej części zamontowany okrągły medal (przyznawany zdobywcom dalszych miejsc) z reprezentacją dyscyplin: jeździectwo, biegi, szermierka, pływanie. Na plakiecie umieszczono grawerunek: "1938 r. III miejsce kpt. Mielniczuk Arsen W[ojskowy] K[lub] S[portowy] Pińsk. Warszawa 20. X. 38 r.". Zachowane oryg. wyściełane pudełko warszawskiego jubilera W. W. Wabińskiego. Pudełko nieco otarte, medal w stanie bardzo dobrym.
480.–
Sprzedano za: 1.600.–
589.
[ZESZYT podoficera]. Międzywojenny zeszyt do notatek wydany przez Wojskowy Instytut Naukowo-Oświatowy Min. Spraw Wojsk.
Zeszyt form. 20,5x14,5 cm, k. 16, brosz. Karty czyste, bez notatek. Na przedniej okł. zdjęcie salutujących podoficerów, na tylnej fotografia uroczystości wojskowych oraz tekst: "Podoficer jest pomocnikiem oficera w wyszkoleniu i wychowaniu podwładnych [...]".  Okładkę wykonała firma "Rotofot". Niewielki ślad zawilgocenia na dolnym marginesie.
80.–
Sprzedano za: 90.–