Druki ulotne i urzędowe

830.
PAMIĄTKA obchodu czterechsetnej rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika staraniem i nakładem Rady miasta Krakowa dokonana [...]. Kraków [1873]. Odbito w Lit. J. Brydaka i I. Bielikiewicza w Krakowie.
Druk jednostronny na ark. 42,8x34,3 cm. W górnej części litografowany portret astronoma wg rysunku Jana Matejki, poniżej tekst przybliżający sylwetkę Kopernika. Plansza po konserwacji, stan dobry.
831.
ŚPIEW na rocznicę założenia kółka w Królewskiej Hucie, mogący służyć i dla innych Kółek, ułożył Juliusz Ligoń [...]. [Chorzów 1873]. Drukiem Tomasza Nowackiego w Mikołowie.
Druk jednostronny na ark. 47,7x18,7 cm. Pieśń na melodię hymnu "Boże, coś Polskę": "Cóż nas tak licznie dziś zgromadziło, / Starych i młodych tu do grona tego? / Gdzie wspólnie bawić jest nam wszystkim miło, / Gdzie miłość żywi jeden do drugiego? / Oto rocznica Kółka założenia, / Naszej zabawy jest główna przyczyna [...]". Utwór powstał w rocznicę założenia przez Karola Miarkę chorzowskiego Kółka Towarzyskiego, zwanego także Kółkiem Polskim. Powołał je do życia w 1872 po zamknięciu przez władze pruskie Kasyna Katolickiego za agitację wyborczą. Autor "Śpiewu" był śląskim poetą i działaczem społecznym, sekretarzem, bibliotekarzem, a następnie wiceprezesem Kółka. Ślady złożenia, krawędzie arkusza podklejone w kilku miejscach taśmą, ślady zawilgocenia.
832.
KÓŁKO Abstynentów przy Polskim Związku katolickich uczniów rękodzielniczych w Krakowie. Formuła przyrzeczenia [...]. Kraków, [II dekada XX w.]. Drukarnia Związkowa w Krakowie.
Druk jednostronny na ark. 26,3x19 cm. Tekst w ozdobnej czerwonej ramce. Składający przyrzeczenie zobowiązywał się "całkowicie wstrzymać się od napojów alkoholicznych według regulaminu Kółka" na określony czas. Notatka na odwrocie. Ślady złożenia, niewielkie zaplamienia.
833.
POLSKIE hasło. Naród wstał z martwych - bo surma bojowa / Właśnie dzwoniła i jemu na hasło: / Chwyć w ręce oręż! Nieś serce na dłoni! / Tak surma dzwoni [...]. Kraków 1915. [Podp.] J. J. Rychter. Nakład I. kr. Biura korespond. Kraków - Z Drukarni Nakładowej w Krakowie.
Druk jednostronny na  ark. 23,6x13,8 cm. W górnej części Orzeł na tarczy herbowej w otoczeniu gałązek sosnowych, poniżej patriotyczny wiersz pięciozwrotkowy. Stan dobry.
834.
DNIA 17. 3. 1917 r. w Sali Sokoła na rzecz "Domu Rodzinnego" dla sierot i dzieci po Legionistach, grono pań urządza "Wieczór Rozmaitości" [...]. Kraków, 17 III 1917.
Ilustracja i tekst odbite w litografii na 3 stronach form. 34,2x21 cm, czwarta strona czysta. Przed tekstem kompozycja Bronisławy Rychter-Janowskiej (stary dwór) w owalu. Poniżej i na stronie drugiej program występów. Na końcowej stronie wiersz "Gościu miły przybywaj!" ("Bigoś myśliwski z prawdziwą kapustą, Z prawdziwem mięsem i kiełbaski z chrzanem [...]"). Niewielkie zabrudzenia, stan dobry.
835.
"O KAROLU" - cesarzu. Pieśń 30 pułku "lwowskich dzieci" [...]. Hej cesarzu austryjacki - Ka-ro-lu, / Hej cesarzu austryjacki, / Jakiż to był czyn łajdacki - Karo-lu! / Myśmy tobie przysięgali - Ka-ro-lu, / Myśmy tobie przysięgali / My za ciebie krew swą lali - Ka-ro-lu! [...]. [Lwów, 1918?].
Druk dwustronny na ark. 21,1x11,6 cm. Słowa piosenki do melodii "Karol, Karol, coś narobił", w 19 zwrotkach. Utwór skierowany jest do Karola I Habsburga, ostatniego cesarza Austro-Węgier i dotyczy prowadzonych w tym czasie walk o Lwów. Autor piosenki pisze: "A tyś zdradził nas Polaków [...], Nasłał na nas Hajdamaków [...]. Na ratuszu - ruskie 'fany' [...], Siczownikom Lwów wydany [...]. A w Krakowie dzwon już dzwoni [...], Pan Mączyński Lwowa broni [...]. Pan Mączyński - dzieci zebrał [...], Zbójów wygnał, Lwów odebrał [...]. Trzy miliony - żydzi dali [...], Hajdamakom pomagali [...]. Nie pomogła im ta zdrada [...], Na twą głowę - krew ta spada [...]. Lwów nasz - nie dla Hajdamaków [...], Lecz dla Polski i Polaków [...]". Stan bardzo dobry.
836.
TOWARYSZCZE polscy, rabotnicy [! - i dalej wielokrotnie] i chłopi! Na wasze siela i miasta my niesiemy snowa porzary i zniszczenia. My weszli gluboko w waszy granicy i podhcodzimy do waszej stolicy. Przeciwko nam wznosi się wasz roboczy gniew i ruka sielskiego robotnika zaciska w nienawiści [...] wasz gniew niech bije z gromowładnoj siłoj w naszych samodzierżnych komisarow. W poprzek naszej ochocie idziemy do was z płomieniem wojny [...], nas gnajom komunisty na czuyrzje ziemli, w czurzyje tichyje miestieczka [...]. Kiedy naprzod pajdziecie oddamy się do waszego plenu, rzucimy wintowki [...]. Niech rzyje swobodna Polska! Niech rzyje wolna i sławna Rosja! Minsk, VII [1920]. [Podp.] Krasnyje sołdaty.
Druk jednostronny na ark. 14,4x9,7 cm. Ulotka, drukowana na cienkim, bibułkowym papierze ulotka z czasów wojny polsko-bolszewickiej, z pierwszych dni ataku Frontu Zachodniego dowodzonego przez Michała Tuchaczewskiego. Żołnierze sowieccy deklarują swoje przyjazne nastawienie do mieszkańców Polski i jej żołnierzy, czują się przymuszani do walki przez swoich "komisarow" i będących na ich usługach "kitajcow", apelują do polskich żołnierzy o powstrzymanie ataku Armii Czerwonej, by mogli, rzuciwszy broń, oddać się do niewoli. Za posiadanie ulotki, nie mówiąc o jej przygotowaniu i wydaniu, groziło natychmiastowe rozstrzelanie. Załamania arkusza, niewielkie naddarcia. Bardzo rzadkie.
837.
ODEZWA Sekcji Taternickiej Klubu Sportowego "Tatry" w sprawie ochrony Tatr uchwalona [...] 11-go kwietnia 1933 roku w Zakopanem [...]. Zakopane, IV 1933. Nakładem Sekcji Taternickiej K.S. "Tatry" (Willa "Radosna", Żywczańskie).
Druk dwustronny na ark. 23,5x15,7 cm. Reakcja na wydaną w II 1933 broszurę K. Kowalskiego "Ochrona Tatr a ochraniarze". Autorzy odezwy popierają zawarte tu postulaty, m.in. przyspieszenie prac nad utworzeniem Tatrzańskiego Parku Narodowego. Do niniejszej odezwy dołączano broszurę K. Kowalskiego, tu niedołączoną. Niewielki ubytek dolnego narożnika, naddarcie krawędzi.
838.
KRAKOWSKI Komitet Obywatelski Pogrzebu śp. Karola Szymanowskiego uprasza niniejszym o wzięcie udziału w uroczystościach pogrzebowych [...]. [Kraków, przed 7 IV 1937].
Druk jednostronny na ark. 9,7x12,6 cm. Karta upoważniała do wzięcia udziału w mszy żałobnej w Kościele Mariackim w Krakowie (w nawie głównej) i w przemarszu przez miasto na Skałkę. Ubytek narożnika, podklejone niewielkie naddarcie.
839.
XX ROCZNICA Odzyskania Niepodległości. Warszawa, [XI 1938]. Wydawnictwo Towarzystwa Przyjaciół Związku Strzeleckiego. Druk. "Rotofot", Warszawa.
Druk jednostronny na ark. 39,7x28 cm. Na tle godła narodowego portrety J. Piłsudskiego, I. Mościckiego i E. Rydza-Śmigłego. Stan dobry.
840.
POLACY i Polki! Po raz drugi zwracam się do Was z gorącym apelem! Los bohaterskiej ludności Warszawy jest Wam znany; mordowanie setek tysięcy bezbronnych, wieszanie na latarniach kobiet i dzieci, oblewanie benzyną i palenie żywcem, [...] dla zatarcia śladów tych zbrodni zupełne spalenie Warszawy - to wszystko jest Wam znane. Wiem jednak, że nie doceniacie, jak wiele dzielny żołnierz niemiecki przysporzył swej wspaniałej ojczyźnie majątku [...]. Celem dostarczenia uchodźcom jak najszerszej pomocy, władze niemieckie [...] wywiozły już kilkadziesiąt tysięcy bohaterskiej ludności Warszawy do znanych Wam dobrze sanatoriów w Ravensbrück, Oświęcimiu i t. p., gdzie mają oni zapewnioną opiekę z komorami gazowymi włącznie [...]. Polacy i Polki, do ostatniego tchu w piersiach pamiętajcie o niemieckiej dla Was życzliwości! Kraków, 14 X 1944. [Podp.] Frank, Generalny Gubernator.
Chojnacki I 2693. Druk jednostronny po niemiecku i polsku na ark. 28,5x38,3 cm. "Plakat dywersyjny 'podpisany' przez Generalnego Gubernatora Franka informujący o zbrodniach i rabunkach popełnianych przez Niemców w czasie powstania warszawskiego" (Chojnacki). Nieznaczne naddarcia dolnej krawędzi, pionowy ślad złożenia, stan dobry.
841.
PPR walczy i zwycięża. PPR nie idzie do wyborów z "kiełbasą wyborczą", nie obiecuje gruszek na wierzbie, nie goni za popularnością [...]. PPR nie mówi niczego na wiatr! [...]. PPR zrealizowała to, o co walczyły pokolenia. Zachowaj to. W roku 1949 sprawdzisz, czy PPR zrealizowała to, co zapowiadała. Warszawa, [I 1947]. Drukarnia Nr 2, Sp. Wyd. "Czytelnik".
Druk barwny na 4 s. form. 23,9x17,8 cm. Ulotka propagandowa przed wyborami do sejmu ustawodawczego w I 1947. Na pierwszej stronie ilustracja przedstawiająca chłopkę, robotnika i młodzieńca pod czerwonym sztandarem. Na ostatniej stronie piecz. archiwum KW PZPR w Krakowie. Górny margines i grzbiet nieco zakurzone.
842.
ZGODNIE z wezwaniem Władysława Gomułki głosujemy na listę Frontu Jedności Narodu bez skreśleń. Kraków, [I 1957]. Krakowska Drukarnia Prasowa w Krakowie.
Druk jednostronny na ark. 10,4x14,9 cm. Ulotka agitacyjna przez wyborami parlamentarnymi przeprowadzonymi 20 I 1957. "Pozorowana demokracja w rzeczywistości ograniczona była do możliwości poparcia lub nie kandydatów wskazanych przez związany z komunistyczną władzą Front Jedności Narodu. Mandaty w Sejmie otrzymały więc jedynie organizacje do niego należące" (Wikipedia). Niewielkie zaplamienia.
843.
APEL Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Katowicach [...]. Jak już informowaliśmy, w rejonie miasta i powiatu będzińskiego [...] działa szczególnie niebezpieczny przestępca napadający na przechodzące samotnie kobiety. Niektóre z napadniętych poniosły śmierć [...] jesteśmy przekonani, że przy Waszej czynnej postawie i pomocy [...] zwyrodniały przestępca zostanie szybko ujęty. [Katowice, ca 1967?]. [Podp.] Komendant Milicji Obywatelskiej Wojew. Katowickiego Płk mgr inż. K. Stawarz.
Druk dwustronny na ark. 20,9x14,8 cm. Apel Milicji Obywatelskiej do społeczeństwa o pomoc w ujęciu działającego od 1964 "wampira z Zagłębia", napadającego na kobiety, z których wiele nie przeżyło ataku. Tekst na ulotce opisuje sposób działania mordercy, zaleca sposób postępowania w przypadku spotkania podejrzanie zachowujących się mężczyzn, podaje adresy kontaktowe milicji. Załamania i otarcia arkusza, niewielkie zabrudzenia.
Wampir z Zagłębia - działający na terenie Zagłębia i Śląska w l. 1964-1970 seryjny morderca, którego śmiertelnymi ofiarami było 14 kobiet. Działał z pobudek seksualnych. Za winnego uznano zatrzymanego w 1972 Zdzisława Marchwickiego, sąd wymierzył mu karę śmierci, wyrok wykonano. Sprawa do dziś budzi kontrowersje, zdaniem niektórych badaczy skazano niewinnego człowieka.
844.
OBWIESZCZENIE o wprowadzeniu stanu wojennego ze względu na bezpieczeństwo państwa [...]. [Warszawa, 13 XII 1981]. [Podp.] Przewodniczący Rady Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
Druk jednostronny na ark. 59,3x42 cm. Afisz rozklejany na ulicach po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce 13 XII 1981. "Zakazane zostało uprawianie turystyki oraz sportów żeglarskich i wioślarskich"; można również "wprowadzić ograniczenia swobody poruszania się mieszkańców [...] przez wprowadzenie godziny milicyjnej [...], wprowadzić cenzurę przesyłek pocztowych [...] oraz kontrolę rozmów telefonicznych [...]. Osoby [...], w stosunku do których istnieje uzasadnione podejrzenie, iż [...] prowadzić będą działalność zagrażającą bezpieczeństwu państwa mogą być internowane w ośrodkach odosobnienia [...]". Pod tekstem odręczny dopisek: "13. XII - 1981 r.". Ślady złożenia, stan ogólny dobry.

Marzec '68

845.
DO STUDENTÓW Uniwersytetu Warszawskiego. Bolesnych wypadków, które rozegrały się w piątek i sobotę na terenie Uniwersytetu Warszawskiego nie można pozostawić bez odpowiedzialnego komentarza [...] młodzież powinna być informowana [...] o powodach zarządzeń dyscyplinarnych, jeżeli podejmowane są one w stosunku do osób z jej grona. Nie stało się to w wypadku Adama Michnika i Henryka Szlaifera [...]. Te usługi Izraela i syjonizmu dla NRF ujawniły się w podjętej szerokiej kampanii, która [...] ma [...] przerzucić na naród polski odpowiedzialność za wymordowanie 6 milionów Żydów w obozach koncentracyjnych [...]. [Kraków, III 1968].
Druk dwustronny na 4 s. form. 21,6x14,8 cm. Przedruk dwóch artykułów: cytowanego powyżej ze "Słowa Powszechnego" i "Wokół zajść na Uniwersytecie Warszawskim" z "Trybuny Ludu", w obu przypadkach z 11 III 1968. Antysemicka ulotka rządowa z wydarzeń Marca '68. Stan dobry.
846.
ANATOMIA oszustwa. Ujawniona niedawno rola rzeczywistych inspiratorów zajść i ekscesów zmusza do sięgnięcia myślą wstecz i dokonania pewnych podsumowań [...]. Rzeczywistość polska okazała się jednak zupełnie inna, niż to sobie wyobrażali polityczni bankruci oraz inspiratorzy zamierzonych "id marcowych". Przeciw nim [...] powstały masy pracujące, domagając się całkowitego usunięcia z naszego życia ludzi obcych, wrogich socjalizmowi i Polsce, gromicieli "gomułkowszczyzny". [Kraków, IV 1968]. [Przed tekstem] Leszek Wysznacki. K[rakowskie] Z[akłady] G[raficzne].
Druk dwustronny na ark. 30,7x21,6 cm. Rządowa ulotka z wydarzeń marcowych. Przedruk artykułu ze "Stolicy". W tekście ciekawe akapity: "Pamiętamy wszyscy zachwyty nad takimi filmami, jak 'Zezowate szczęście', 'Don Gabriel', hałas wokół wczesnej inscenizacji 'Króla Ubu', apoteozę ideologii 'Czekania na Godota' i całej tej filozofii bezsensu życia i działania ludzkiego, histerię wokół wyszydzającej Mickiewicza sztuki 'Śmierć porucznika', propagowanie i programowanie wzorca mieszczańskiego przygłupka w 'Wojnach domowych', różnych snobizmów i stylu łatwego życia, podsuwanych jako ostatnie słowo nowoczesności i dobrego tonu". Poprzeczny ślad złożenia, stan bardzo dobry.
847.
BĄDŹMY czujni! Miliardy z diaspory. "Do prowadzenia wojny potrzebne są trzy rzeczy: po pierwsze pieniądze, po drugie pieniądze i po trzecie – pieniądze" [...]. Polityka permanentnej agresji wojskowej, jaką prowadzi Izrael, skłania do postawienia pytania zasadniczego: skąd tak mały i gospodarczo nierozwinięty kraj czerpie środki na prowadzenie wojen przeciw Arabom? [...]. Akcja [...] finansowego poparcia dla agresywnych planów Izraela przez międzynarodowe organizacje syjonistyczne jest prowadzona całkiem jawnie [...]. Przeczytałeś? Podaj dalej! Kraków, [IV?] 1968. [Podp.] Stanisław Albinowski. [Druk.] Krak 4.
Druk jednostronny na ark. 35x22,5 cm. Pomarcowa rządowa ulotka antysyjonistyczna. Poprzeczny ślad złożenia, niewielkie załamania dolnej krawędzi.
848.
BĄDŹMY czujni! Druga strona medalu. Autor, A. Lilienthal - z pochodzenia Żyd amerykański [...] - specjalizuje się w badaniu problemów polityczno-gospodarczych i społecznych krajów Bliskiego Wschodu [...]. Wszelki przejaw sprzeciwu wobec syjonistycznej działalności czy wobec polityki Izraela, syjoniści oraz będąca pod ich wpływem ludność żydowska USA traktuje jako objaw antysemityzmu i niehumanitarnego rasizmu [...]. Przeczytałeś? Podaj dalej! [Kraków, IV 1968]. [Druk.] Krak 4.
Druk dwustronny na 4 stronach form. 30,6x21,6 cm. Rządowa ulotka antysyjonistyczna wydana po wydarzeniach marcowych. Poprzeczny ślad złożenia, stan dobry.
849.
KTO i dlaczego? Przez kraj przechodzi potężna fala protestów przeciwko awanturnikom, którzy doprowadzili do rozpętania ekscesów przez część młodzieży na Uniwersytecie Warszawskim [...]. Gdzie szukać początków tego, co się stało? Co połączyło tak krańcowo różnych ludzi, jak były zastępca dowódcy reakcyjnej bandy "Łupaszki" Lech Beynar - Paweł Jasienica i były zaciekły stalinowiec [...] Stefan Staszewski? Co łączy "marskistę" Baumana i katolika Kisielewskiego? [...]. B.m. [IV 1968]. [Podp.] Roman Laskowski.
Druk dwustronny na ark. 24,5x17,5 cm. W tekście wymienieni również: A. Schaff, A. Słonimski, J. Andrzejewski, A. Michnik. Poprzeczne załamanie arkusza, stan bardzo dobry.
850.
GALERIA zdrajców. W antypolskiej działalności dywersyjnych ośrodków imperialistycznych szczególną rolę odgrywa syjonistyczny wywiad Izraela [...]. Obecnie pragniemy omówić niektóre z tych postaci bardziej szczegółowo oraz zastanowić się nad przyczynami, które umożliwiały im uprawianie działalności dywersyjnej w naszym kraju. Oto niektórzy z nich: Józef Światło (Izaak Fleischfarb), Władysław Tykociński (Eliasz Tikhotiner), Seweryn Bialer [...]. Te odrażające postacie nie są i nie były zdrajcami naszej ojczyzny Polski Ludowej. Polska nigdy nie była ich ojczyzną [...]. Ich ojczyzną jest dolar amerykański niezależnie od tego, czy go otrzymują w Tel Avivie, Bonn lub w Waszyngtonie. [Kraków, IV 1968]. [Podp.] Jerzy Barański. K[rakowskie] Z[akłady] G[raficzne] 4.
Druk jednostronny na ark. 30,3x21,2 cm. Rządowa ulotka antysemicka z wydarzeń marcowych 1968. Przedruk artykułu z "Żołnierza Wolności" z 4 IV 1968. Poprzeczny ślad złożenia, stan bardzo dobry.
851.
PODRÓŻ do Ziemi Obiecanej. Dzięki pomocy dla Kastnera, kierowane przez Adolfa Eichmanna 150-osobowe "Judenkommando" zdołało [...] wywieźć do obozu zagłady w Oświęcimiu ponad pół miliona Żydów węgierskich [...]. A zachodnioniemieccy odwetowcy nie za to płacą izraelskim wasalom, aby wyciągali [...] kompromitujące obie strony sprawy z niedawnej przeszłości, lecz za oszczerstwa pod adresem Polski. W tym świetle o ileż wyraźniejszy staje się cel antypolskiej kampanii syjonistów. [Warszawa] 1968. Na zlec. Kom. Frontu Jedności Narodu. D[rukarnia] N[arodowa].
Druk dwustronny na ark. 30x21,5 cm. Antysemicka ulotka rządowa z 1968. Na odwrocie notatka na dolnym marginesie. Stan dobry.
* * *