Ekslibrisy różnych autorów

60.
[ADAMCZAK Eugeniusz]. Ex libris Eugeniusza Adamczaka.
Drzeworyt na ark. 15,1x9,5 cm. Farba brązowa. Budynek lwowskiego Ossolineum, nad nim sadzonka dębu. Kompozycja anonimowa. Stan bardzo dobry.
E. Adamczak - w l. 1969-1995 dyrektor Wydawnictwa Ossolineum, współredaktor „Rocznika Zakładu Narodowego imienia Ossolińskich”.
40.–
Sprzedano za: 40.–
61.
[AULICH Stanisław]. Ex libris dr Stanisław Aulich.
Drzeworyt na ark. 14,8x6,3 cm. Faun i stojąca przed nim kobieta. Kompozycja Ryszarda Krzywki sygnowana ołówkiem pod kompozycją i pieczątka na odwrocie "R. Krzywka X-2". Stan dobry.
S. Aulich (1884-1963) - prawnik, sędzia, adwokat, archeolog i numizmatyk, twórca i właściciel obszernej biblioteki z zakresu numizmatyki i historii sztuki, kolekcjoner ekslibrisów (30.000 znaków polskich i obcych). Posiadał 117 ekslibrisów własnych. Po jego śmierci zbiory uległy częściowemu rozproszeniu, jej fragmenty znajdują się w Muzeum Zamkowym w Malborku.
62.
[AULICH Stanisław]. Ex libris dr Stanisław Aulich.
Drzeworyt na ark. 9,8x6,6 cm. Przewrócony dzban z rozsypanymi monetami, w oddali warowny zamek. Kompozycja Konstantego Marii Sopoćki, sygnowana na odwrocie pieczątką "K. M. Sopoćko. X 2". Nieznaczne załamanie dolnego narożnika, stan dobry.
S. Aulich (1884-1963) - prawnik, sędzia, adwokat, archeolog i numizmatyk, twórca i właściciel obszernej biblioteki z zakresu numizmatyki i historii sztuki, kolekcjoner ekslibrisów (30.000 znaków polskich i obcych). Posiadał 117 ekslibrisów własnych. Po jego śmierci zbiory uległy częściowemu rozproszeniu, jej fragmenty znajdują się w Muzeum Zamkowym w Malborku.
63.
[BANACH Andrzej]. Ex-libris A. Banach.
Linoryt na ark. 11,5x7,6 cm. Podwójny krzyż, wokół liście akantu. Kompozycja Tadeusza Przypkowskiego (jego nazwisko zapisane ołówkiem na odwrocie), niesygnowana. Stan bardzo dobry.
A. Banach (1910-1990) - pisarz, krytyk artystyczny, doktor prawa Uniw. Jagiellońskiego, kolekcjoner dzieł sztuki, bibliofil, historyk książki. Do najbardziej poczytnych jego książek należą relacje z podróży i prace z dziedziny historii sztuki. Odkrywca talentu Nikifora Krynickiego.
64.
[BANACH Andrzej]. Ex libris Andrzeja Banacha.
Drzeworyt na ark. 15,8x10,7 cm. Dwie kobiety, jedna pogrążona w lekturze, druga tańcząca. Kompozycja anonimowa (sygnatura (?) na kocku w dolnej części: J. F. (?)). Zażółcenia krawędzi.
A. Banach (1910-1990)– pisarz, krytyk artystyczny, doktor prawa Uniw. Jagiellońskiego, kolekcjoner dzieł sztuki, bibliofil., historyk książki. Do najbardziej poczytnych jego książek należą relacje z podróży i prace z dziedziny historii sztuki. Odkrywca talentu Nikifora Krynickiego.
60.–
Sprzedano za: 160.–
65.
[BANACH Andrzej]. Exlibris A. Banacha.
Drzeworyt na ark. 9,8x8,5 cm. Otwarta księga, nad nią dwa obrazy w ozdobnych ramach ukazujące pewne drugorzędowe (choć bardzo istotne) cechy płciowe męskie i kobiece. Kompozycja Adama Młodzianowskiego (niesygnowana), z czasów okupacji? Stan bardzo dobry.
A. Banach (1910-1990)– pisarz, krytyk artystyczny, doktor prawa Uniw. Jagiellońskiego, kolekcjoner dzieł sztuki, bibliofil., historyk książki. Do najbardziej poczytnych jego książek należą relacje z podróży i prace z dziedziny historii sztuki. Odkrywca talentu Nikifora Krynickiego.
60.–
Sprzedano za: 60.–
66.
[BARA Elżbieta]. Ex libris dr Elżbiety Bara.
Odbitka cynkograficzna na ark. 11x6,9 cm. Alchemik w pracowni. Kompozycja sygnowana Monogramem T. I. (?). Stan bardzo dobry.
67.
[BENDA Karol]. Ex libris Karola Bendy.
Linoryt na ark. 8,5x10,2 cm. Portret właściciela ekslibrisu z profilu. Kompozycja Alfreda Birkanmajera, niesygnowana. Stan bardzo dobry.
K. Benda (1893-1942) - aktor teatralny i filmowy, reżyser, dyrektor Teatru Miejskiego w Toruniu, piosenkarz.
36.–
Sprzedano za: 36.–
68.
[BIBLIOTEKA Czartoryskich w Krakowie]. Bibliotheca Czartorysciana Cracoviae.
Litografia na ark. 4,5x3,7 cm, z 1889. Owal z herbem Pogoń i dewizą "Bądź co bądź". Wariant z czerwonym tłem. Stan bardzo dobry.
70.–
Sprzedano za: 380.–
69.
[BIBLIOTEKA Czartoryskich w Krakowie]. Bibliotheca Czartorysciana Cracoviae.
Litografia na ark. 4,5x3,8 cm, odbitka na papierze gumowanym, z 1889. Owal z herbem Pogoń i dewizą "Bądź co bądź". Wariant z białym, niezadrukowanym tłem. Stan dobry.
50.–
Sprzedano za: 240.–
70.
[BIBLIOTEKA Jagiellońska]. B U J C.
Odbitka cynkograficzna na ark. 8,6x5,4 cm. Skrzyżowane berła pod koroną Kazimierzowską, w dolnej części kropkowana linia na wpisanie numeru inwentarzowego. Umieszczone wewnątrz kompozycji litery oznaczają "Bibliotheca Universitatis Jagiellonicae Cracoviensis". Kompozycja Jana Bukowskiego z 1906, wielokrotnie powielana. Papier pożółkły, stan dobry.
40.–
Sprzedano za: 40.–
71.
[BIBLIOTEKA Jagiellońska]. B U J C. Ex dono eqvitvm legionariorvm qvi a. MCMXV pvgnae illi rokitnensi interfvervnt.
Odbitka cynkograficzna na ark. 10x5,4 cm. Ekslibris donacyjny. Skrzyżowane berła pod koroną Kazimierzowską. Umieszczone wewnątrz kompozycji litery oznaczają "Bibliotheca Universitatis Jagiellonicae Cracoviensis". Kompozycja Jana Bukowskiego z 1906, wielokrotnie powielana. Książki z tego zespołu były pokazywane podczas wystawy w BJ w VI 1969. Stan bardzo dobry.
48.–
Sprzedano za: 48.–
72.
[BIBLIOTEKA Jagiellońska]. Maior Librariae Collegii Cracovi.
Dwubarwna odbitka cynkograficzna na ark. 5,5x4 cm (wersja mała). Dwa skrzyżowane berła na czerwonym tle, wokół zdobniki roślinne i wstęga z napisem tytułowym. Niewielkie załamania arkusza.
30.–
Sprzedano za: 30.–
73.
[BIBLIOTEKA Jagiellońska]. Maior Librariae Collegii Cracovi.
Dwubarwna odbitka cynkograficzna na ark. 10,9x9 cm (wersja duża). Dwa skrzyżowane berła na czerwonym tle, wokół zdobniki roślinne i wstęga z napisem tytułowym. Niewielkie załamania narożnika.
74.
[BIBLIOTEKA Miejsca w Bydgoszczy]. Manuscripta Bibliothecae Bidgostiensis.
Kompozycja typograficzna na ark. 2,8x5,4 cm. Ekslibris działu rękopisów bydgoskiej biblioteki. Stan bardzo dobry.
42.–
Sprzedano za: 42.–
75.
[BIBLIOTEKA Uniwersytetu Poznańskiego]. Bibljoteka Uniwersytecka w Poznaniu. Dar Województwa Poznańskiego.
Odbitka litograficzna na ark. 6,9x5 cm. Farba brązowa. Kompozycja Jana Jerzego Wronieckiego z ok. 1920, sygnowana na kamieniu monogramem JWR. Ekslibris donacyjny. Niewielkie otarcie na odwrocie.
48.–
Sprzedano za: 48.–
76.
[BIBLIOTEKA Uniwersytetu Poznańskiego]. Biblioteka Główna Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.
Odbitka litograficzna na ark. 6x5,5 cm. Farba brązowa. Kompozycja Kazimierza Cichoniaka z 1945 wg przedwojennego ekslibrisu autorstwa Jana Jerzego Wronieckiego. Zmiana w wyglądzie Orła. Stan dobry.
30.–
Sprzedano za: 40.–
77.
[BIBLIOTEKA Cesarza Wilhelma w Poznaniu]. Kaiser-Wilhelm-Bibliothek, Posen.
Odbitka cynkograficzna na ark. 10,7x7,7 cm. Spleciony monogram WIR (Wilhelm Imperator Regis) pod koroną cesarską. Na dolnym marginesie nadruki: "E. D. d." i data 1898. W wolnym polu w dolnej części arkusza nadruk: "Geschenk der Kgl. Universitäts-Bibliothek, Göttingen. 1900". Stan bardzo dobry.
Bibliotekę Cesarza Wilhelma oddano do użytku w 1902. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, biblioteka weszła w skład księgozbioru uniwersyteckiego, nazwę zmieniono na Biblioteka Uniwersytecka Uniwersytetu Poznańskiego.
40.–
Sprzedano za: 60.–
78.
[BIBLIOTEKA Miejska w Bydgoszczy]. Ex libris Bibljoteki Miejskiej w Bydgoszczy. 1903-1928.
Odbitka cynkograficzna na ark. 7,8x6 cm. Farba niebieska. Budynek biblioteki i stary dokument pergaminowy z pieczęcią królewską. Kompozycja Karola Mondrala, sygnowana na płycie monogramem K. M. Ekslibris naklejony na papier.
48.–
Sprzedano za: 60.–
79.
BIBLJOTEKA Vniwersytecka w Wilnie.
Odbitka cynkograficzna na ark. 10,6x6,7 cm. Herb królewski Stefana Batorego. Kompozycja Jerzego Hoppena z lat 30. XX w. (sygnowana na płycie monogramem J. H.). Stan bardzo dobry.
54.–
Sprzedano za: 80.–
80.
[BŁESZYŃSKI-FEREK Jerzy]. Ex libris Jerzy Ferek Błeszyński.
Drzeworyt na ark. 7,4x17,5 cm. Farba brązowa, papier czerpany. Z lewej odznaka legionowa "Za wierną służbę", z prawej żołnierz na koniu i piechur. Kompozycja Janusz Tłomakowskiego z 1926, sygnowana monogramem J. T. na klocku. Stan bardzo dobry.
J. Ferek-Błeszyński (1888-1946) - tytularny generał brygady Wojska Polskiego, wiceminister wyznań religijnych i oświecenia publicznego, attaché wojskowy w Paryżu.
60.–
Sprzedano za: 80.–
81.
[BONARSKI Andrzej]. Ex libris Andrzeja Bonarskiego.
Grafika wykonana techniką suchej igły, odbitka na ark. 13,4x9,3 cm. Stylizowana sylwetka ludzka z widocznymi wnętrznościami. Kompozycja Jerzego Jarnuszkiewicza, niesygnowana. Nazwisko autora i symbol techniki graf. zawarte w ołówkowej notatce na odwrocie. Stan bardzo dobry.
82.
[CHAUDOIR Stanisław de]. Ex Bibliotheca L: Bar: Stanislai de Chaudoir.
Miedzioryt na ark. 8x5,3 cm. Herb Chaudoir, nad nim dewiza "In Te Domino spero" (pol. "Mam nadzieję w Tobie, Panie"). Pod dolną ramką z lewej sygnatura rytownika "H. Desnoyers Sculp.". Ekslibris z I poł. XIX w. Ekslibris zamontowany na papierowym podkładzie. Arkusz lekko pofałdowany, stan dobry.
S. de Chaudoir (ca 1790-1858) - właściciel dóbr Iwnica pod Żytomierzem, archeolog, numizmatyk, wiceprezes Komisji Archeologicznej Uniw. św. Włodzimierza w Kijowie, zarządca kijowskiego oddziału Państwowego Banku Handlowego. Zgromadził imponującą - na skalę europejską - kolekcję "starożytności" składającą się z numizmatów, rycin i  wykopalisk antycznych, jego biblioteka liczyła ok. 30.000 tomów.
220.–
Sprzedano za: 240.–
83.
[CHAUDOIR Stanisław de]. Ex Bibliotheca St. Chaudoir.
Miedzioryt na ark. 10,8x7,2 cm. Pusta tarcza herbowa, tekst poniżej. Ekslibris z I poł. XIX w. Dwa niewielkie otwory, zalecana konserwacja.
S. de Chaudoir (ca 1790-1858) - właściciel dóbr Iwnica pod Żytomierzem, archeolog, numizmatyk, wiceprezes Komisji Archeologicznej Uniw. św. Włodzimierza w Kijowie, zarządca kijowskiego oddziału Państwowego Banku Handlowego. Zgromadził imponującą - na skalę europejską - kolekcję "starożytności" składającą się z numizmatów, rycin i  wykopalisk antycznych, jego biblioteka liczyła ok. 30.000 tomów.
200.–
Sprzedano za: 220.–
84.
[CHAUDOIR Stanisław de]. Ex Bibliotheca Stanislai Lib. Bar. de Chaudoir.
Miedzioryt na ark. 9,3x6,8 cm. Herb Chaudoir, tekst poniżej, wokół delikatna ramka roślinna. Ekslibris z I poł. XIX w. Otarcia i nieznaczne ubytki arkusza; zalecana konserwacja.
S. de Chaudoir (ca 1790-1858) - właściciel dóbr Iwnica pod Żytomierzem, archeolog, numizmatyk, wiceprezes Komisji Archeologicznej Uniw. św. Włodzimierza w Kijowie, zarządca kijowskiego oddziału Państwowego Banku Handlowego. Zgromadził imponującą - na skalę europejską - kolekcję "starożytności" składającą się z numizmatów, rycin i  wykopalisk antycznych, jego biblioteka liczyła ok. 30.000 tomów.
220.–
Sprzedano za: 240.–
85.
[CZOSNYKA Józef Tadeusz]. Józef Tadeusz Czosnyka. Ex libris.
Linoryt na ark. 7x7,6 cm. Farba ciemnoszara. Kompozycja liternicza Wojciecha Połomskiego z 1988, sygnowana ołówkiem na dolnym marginesie. Stan bardzo dobry.
86.
[CZYTELNIA Akademicka we Lwowie]. Z Biblioteki Czytelni Akademickiej we Lwowie.
Inwentarzowa naklejka biblioteczna form. 9,3x7,4 cm. Podano sygnaturę książki, dział, ilość woluminów. Egz. odklejony z książki, ślady kleju na odwrocie.
36.–
Sprzedano za: 40.–
87.
[DOM Książki, aukcja czasopism]. Ex libris. Pierwsza warszawska aukcja czasopism 1984.
Odbitka cynkograficzna na ark. 11,7x7,6 cm. Farba brązowa. Postać ulicznego gazeciarza. Kompozycja sygnowana na płycie nieczytelnym monogramem. Ekslibris upamiętniający wielką aukcję czasopism przygotowaną przez warszawski antykwariat "Domu Książki" "Kosmos". Aukcja odbyła się w warszawskim Klubie Księgarza w dn. 25-27 IV 1984. Katalog opracowała kierowniczka antykwariatu Zofia Tarnowska, ona też zdołała zgromadzić imponujący zestaw rzadkich polskich czasopism, które wystawiono do sprzedaży aukcyjnej. Katalog zawierał 2.076 obiektów (zarówno pojedynczych numerów jak, nierzadko, całostek wydawniczych), które podzielono na 12 rozdziałów, np.: Prasa polska 1939 (wrzesień-październik), Prasa konspiracyjna 1939-1945, Prasa Powstania Warszawskiego, Prasa jawna Generalnej Guberni, Jednodniówki, Kalendarze. Do katalogu dołączono kserokopię listy z numerami pozycji, które nie zostały zakupione przez Bibliotekę Narodową i Bibliotekę Jagiellońską, korzystających z prawa pierwokupu. Obowiązujące wówczas reguły prowadzenia aukcji zezwalały wspomnianym bibliotekom na zakup wybranych przez siebie pozycji przed licytacją, w cenach wywoławczych. Lista obejmuje zaledwie 513 pozycji, co oznacza, że ponad 3/4 zawartości katalogu - można założyć, że ta najrzadsza i najciekawsza - została wycofana z licytacji. Był to jeden z powodów zmiany reguł gry: wkrótce potem biblioteki korzystały z prawa pierwokupu dopiero po zakończeniu licytacji, kupując pozycje katalogowe po wylicytowanych cenach.
88.
[DOM Wojska Polskiego]. Biblioteka Domu Wojska Polskiego.
Odbitka cynkograficzna na ark. 7,3x5,3 cm. Wojskowy orzełek (bez korony) nad otwartą księgą. Kompozycja anonimowa z 1959 (?). Na dolnym marginesie nabity maszynowo numer inwentarzowy. Stan bardzo dobry.
89.
[DROBNER Bolesław]. Ex libris MBP. Z daru Bolesława Drobnera.
Odbitka cynkograficzna na ark. 9,3x7 cm. Portret B. Drobnera w ramie. Kompozycja Beaty Bielczyk (niesygnowana) z 1971 dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Stan bardzo dobry.
B. Drobner (1883-1968) - działacz socjalistyczny (PPS), chemik, członek Związku Patriotów Polskich w ZSRR, PKWN, pierwszy powojenny prezydent Wrocławia (1945), poseł na Sejm, inicjator wielu przedsięwzięć kulturalnych i społecznych w Krakowie.
90.
[DUDZICZ Michał]. Ex libris dr med. Michała Dudzicza.
Akwaforta na ark. 11,8x7,3 cm. Dwa drzewa widziane przez wejście z ozdobnym portalem. Kompozycja Zbigniewa Janeczka, sygnowana odręcznie ołówkiem pod kompozycją. Stan dobry.
50.–
Sprzedano za: 50.–
91.
[DUDZICZ Michał]. Ex libris dr med, Michała Dudzicza.
Akwaforta na ark. 10,1x6,4 cm. Sowa w locie, poniżej lusterko stołowe z odbiciem właściciela. Kompozycja Zbigniewa Janeczka, sygnowana odręcznie ołówkiem pod kompozycją. Stan bardzo dobry.
48.–
Sprzedano za: 48.–
92.
[DUNIN-WĄSOWICZ Mieczysław]. Z księgozbioru D-ra Mieczysława Dunin-Wąsowicza.
Odbitka cynkograficzna na ark. 8,8x6,2 cm. Herb Łabędź i dewiza "In virtute honor – in honore virtus" (pol. "w cnocie honor - w honorze cnota"). Rysunek herbu skopiował z dawnego druku pracownik Archiwum lwowskiego Franciszek Kowaliszyn. Ekslibris z pocz. XX w. Stan bardzo dobry.
M. Dunin-Wąsowicz (1849-1913) - lekarz, chemik miejski we Lwowie, kierownik Katedry Farmacji i Farmakologii Uniwersytetu Jana Kazimierza. Zgromadził bibliotekę liczącą ok. 2.000 tomów z zakresu nauk przyrodniczych, literatury polskiej i genealogii.
44.–
Sprzedano za: 220.–
93.
[DZIULIKOWSKI Wiktor]. Ex libris dr Wiktor Dziulikowski.
Drzeworyt na ark. 10x7 cm. Portret Marii Curie-Skłodowskiej, obok retorty i kolby laboratoryjne. Kompozycja anonimowa. Niewielkie zaplamienie na odwrocie, stan dobry.
W. Dziulikowski  (1913-2006) - doktor medycyny, założyciel w Koła Miłośników Ekslibrisu we Wrocławiu, organizator wielu wystaw ekslibrisów, twórca i właściciel kolekcji liczącej ok. 33 000 księgoznaków, również tych najstarszych. Zbiory podarował m.in. Bibliot. Uniwersyteckiej we Wrocławiu i Ossolineum.
40.–
Sprzedano za: 70.–
94.
[ESTREICHEROWIE- 2 ekslibrisy]. Archiwvm Estreicherów.
Dwa linoryty na ark. 5x8,3 cm każdy. Dwa warianty kolorystyczne. Kompozycja liternicza. Na odwrocie jednego ekslibrisu ołówkowa notatka: "Stan. Dąbrowski - linoryt, 1942". Ekslibrisy zamontowane na czarnym podkładzie, który umieszczono na znacznie większym arkuszu. Stan dobry.
60.–
Sprzedano za: 70.–
95.
[EWERT Maria]. Ex libris Maria Ewert.
Drzeworyt na ark. 10,6x7,5 cm. Portret Mikołaja Reja. Kompozycja Wojciecha Łuczaka sygnowana odręcznie ołówkiem oraz na klocku "W14". Stan dobry.
42.–
Sprzedano za: 42.–
96.
[FIKSA Renata]. Ex libris Renaty Fiksa.
Odbitka cynkograficzna na ark. 9,8x5,8 cm. "Pani Walewska" w dwóch tomach, na nich kwiat róży, obok lichtarz z płonącą świecą i koński łeb. Kompozycja z 1978 Czesława Kelmy, sygnowana na płycie znakiem własnym artysty. Stan bardzo dobry.
97.
[GORECKI Jan]. Gorecki.
Akwaforta na ark. 14,7 x10,7 cm. Rozbudowany herb Dołęga. Kompozycja Franciszka Prochaski z 1950, sygnowana na płycie monogramem F. P. Na odwrocie zapiski ołówkiem: "Burin (?) 1950, Dr Jan Gorecki herbu Dołęga". Stan dobry.
100.–
Sprzedano za: 130.–
98.
[GRALATH Daniel]. Ex Bibliotheca Gralathiana.
Miedzioryt na ark. 8x6 cm. Herb Gralath, tekst poniżej. Ekslibris odbity po 1784. Ślady kleju na odwrocie, nieznaczny ubytek górnej krawędzi.
D. Gralath (1739-1809) - gdańszczanin, doktor obojga praw, rektor Gimnazjum Akademickiego w Gdańsku, autor prac z zakresu prawa i historii (np. trzytomowego dzieła "Versuch einer Geschichte Danzigs"). Posiadał bogatą bibliotekę przyrodniczą (odziedziczoną po ojcu i dziadku) i cenny zbiór numizmatyczny. Księgozbiór po jego śmierci został częściowo sprzedany na aukcji, część trafiła do Biblioteki Miejskiej w Gdańsku.
320.–
Sprzedano za: 340.–
99.
[GRUSZCZYŃSKI Aleksander]. Ex libris Aleksandra Gruszczyńskiego.
Miedzioryt na ark. 12,5x8,7 cm. Odbitka na szarozielonym papierze. Symbol Polski Walczącej na ceglanym murze. Kompozycja Andrzeja Bortowskiego, sygnowana na płycie znakiem własnym artysty. Stan bardzo dobry.
100.
[GRUSZCZYŃSKI Aleksander]. Ex libris Aleksandra Gruszczyńskiego.
Miedzioryt na ark. 13x8,5 cm. Odbitka na białym papierze. Symbol Polski Walczącej na ceglanym murze. Kompozycja Andrzeja Bortowskiego, sygnowana na płycie znakiem własnym artysty. Stan bardzo dobry.
101.
[GUMOWSKI Marian]. Mariana Gumowskiego.
Linoryt na ark. 7,7x7,7 cm. Farba czerwona. Okrągła rozeta z kwiatem w centrum. Kompozycja anonimowa. Stan bardzo dobry.
M. Gumowski (1881-1974) - historyk, numizmatyk, twórca Gabinetu Numizmatycznego w Muzeum Narodowym w Krakowie  i zbioru ekslibrisów tegoż Muzeum, dyrektor Muzeum Wielkopolskiego w Poznaniu.
40.–
Sprzedano za: 60.–
102.
[GUMOWSKI Marian]. Ex libris Maryana Gumowskiego.
Litografia na ark. 8,3x8,3 cm. Ekslibris w formie pieczęci z rycerzem konnym, na tarczy herb Rola. Kompozycja Jana Kantego Gumowskiego, sygnowana na kamieniu "J. Gumowski 908". Stan bardzo dobry.
M. Gumowski (1881-1974) - historyk, numizmatyk, twórca Gabinetu Numizmatycznego w Muzeum Narodowym w Krakowie  i zbioru ekslibrisów tegoż Muzeum, dyrektor Muzeum Wielkopolskiego w Poznaniu.
60.–
Sprzedano za: 190.–
103.
[GUMOWSKI Marian]. Ex libris Maryana Gumowskiego.
Litografia na ark. 7,8x8,3 cm. Farba brązowa. Ekslibris w formie pieczęci z rycerzem konnym, na tarczy herb Rola. Kompozycja Jana Kantego Gumowskiego, sygnowana na kamieniu "J. Gumowski 908". Stan bardzo dobry.
M. Gumowski (1881-1974) - historyk, numizmatyk, twórca Gabinetu Numizmatycznego w Muzeum Narodowym w Krakowie  i zbioru ekslibrisów tegoż Muzeum, dyrektor Muzeum Wielkopolskiego w Poznaniu.
60.–
Sprzedano za: 170.–
104.
[GUPIEŃCOWIE]. Ex libris Romy i Anatola Gupieńców.
Drzeworyt na ark. 12x9 cm. Dłoń damska z kufelkiem, dłoń męska z numizmatem. Kompozycja Krystyny Wróblewskiej, niesygnowana. Stan dobry.
A. Gupieniec (1914-1985) - historyk sztuki, numizmatyk, łódzki działacz kultury, długoletni kustosz Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
50.–
Sprzedano za: 50.–
105.
[GUPIEŃCOWIE]. Roma i Anatol Gupieńcowie. Ex libris.
Odbitka cynkograficzna na ark. 11,6x8,2 cm. Posąg Światowida, archeologiczne artefakty i kobieta wśród otwartych książek. Kompozycja Jadwigi Kozłowskiej z 1958, nazwisko autorki zapisane ołówkiem na odwrocie. Stan bardzo dobry.
A. Gupieniec (1914-1985) - historyk sztuki, numizmatyk, łódzki działacz kultury, długoletni kustosz Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
50.–
Sprzedano za: 60.–
106.
[HATTOWSKI Jan]. Ex libris Inż. Jana Hattowskiego.
Odbitka cynkograficzna na ark. 8x6,5 cm. Farba brązowa. Otwarta księga na tle siedmiu innych. Kompozycja sygnowana na płycie monogramem wiązanym T. D. (?). Stan bardzo dobry.
28.–
Sprzedano za: 28.–
107.
[HORODYŃSCY]. Biblioteka Horodyńskich w Zbydniowie.
Odbitka cynkograficzna na ark. 10,8x10 cm. Papier jasnoszary. Widok Rodzinnego dworu Horodyńskich w Zbydniowie, nad nim herby Korczak i Leliwa. Kompozycja Stanisława Dąbrowskiego z 1942 (niesygnowana, informację o autorze zapisano ołówkiem na odwrocie podkładu). Ostatnim właścicielem Zbydniowa był Zbigniew Bogusław Horodyński (1887-1943), zamordowany przez SS w Zbydniowie. Ekslibris zamontowany na niewielkim czarnym podkładzie, który przytwierdzono do znacznie większego arkusza. Stan dobry.
60.–
Sprzedano za: 60.–
108.
[HRADEČNY Otakar]. Ex-libris Ing. Otakar Hradečny.
Drzeworyt na ark. 13,8x9,9 cm. Scena wygnania Ewy i Adama z raju. Kompozycja Stefana Mrożewskiego z 1942 sygnowana na klocku monogramem wiązanym M. S. Resztki bibułkowych zawieszek na odwrocie, stan dobry.
O. Hradečny (1905-1983) - brak danych.
60.–
Sprzedano za: 160.–
109.
[INSTYTUT Józefa Piłsudskiego]. Ex libris Instytvtv Józefa Piłsvdskiego.
Odbitka cynkograficzna na ark. 7,7x5,6 cm. Stylizowany Orzeł w koronie nad otwartą księgą. Kompozycja anonimowa. Stan bardzo dobry.
44.–
Sprzedano za: 44.–
110.
[JAHL Zuzanna]. Ex libris Zuzanny Jahl.
Praca wykonana suchą igłą, odbitka na arkuszu 13,2x9,3 cm. Papier żeberkowy. Kobieta czytająca. Kompozycja Władysława Jahla (1886-1953), ucznia J. Pankiewicza, przyjaciela Mojżesza Kislinga i Meli Muter, sygnowana na odwrocie ołówkiem: "Jahl Wł. suchoryt". Niewielki ślad kleju na odwrocie, stan dobry.
150.–
Sprzedano za: 320.–
111.
[JASKÓLSKI Czesław]. Ex libris Czesława Jaskólskiego.
Drzeworyt na ark. 12,4x9,7 cm. Papier jasnopomarańczowy, farba brązowa. Zimowy pejzaż górski w otoczeniu zabytkowych ksiąg. Autoekslibris, sygnowany odręcznie ołówkiem na podkładzie. Ekslibris zamontowany do papierowego podkładu. Stan bardzo dobry.
112.
[JASTRZĘBSKI Józef]. Exlibris Józefa Jastrzębskiego.
Odbitka cynkograficzna a ark. 7,6x8,2 cm. Herb Jastrzębiec, otwarta księga Orzeł w koronie i nagi miecz. Kompozycja Jana Manieckiego z lat 70. XX w., sygnowana na płycie monogramem wiązanym J. M. (na rękojeści miecza). Stan bardzo dobry.
113.
[JĘDRZEJOWICZ Jan Grzegorz]. Ex libris Joannis Gregorii Jędrzejowicz.
Odbitka cynkograficzna (?) na ark. 10x7,5 cm. Papier żeberkowy. Huzar na koniu, obok herb Świat (Ślizień). Praca sygnowana na płycie nieczytelnym monogramem wiązanym. Wpisany odręcznie numer inwentarzowy. Załamania i zabrązowienia górnej krawędzi.
40.–
Sprzedano za: 70.–
114.
[KALINOWSKI Lech]. Ex libris profesora Lecha Kalinowskiego.
Linoryt na ark. 12,3x9,4 cm. Farba w kolorze złotym. Postać Chrystusa Błogosławiącego, stylizowana na ikonę. Kompozycja Andrzeja Buchańca z 1969, sygnowana ołówkiem pod kompozycją: "linoryt" i "Andrzej Buchaniec X 69". Stan bardzo dobry.
L. Kalinowski (2004) - historyk sztuki, mediewista, profesor UJ, główną dziedziną jego badań była sztuka średniowiecza i odrodzenia.
70.–
Sprzedano za: 70.–
115.
[KALINOWSKI Lech]. Ex libris profesora Lecha Kalinowskiego.
Linoryt na ark. 12x9,6 cm. Farba czarna. Postać Chrystusa Błogosławiącego, stylizowana na ikonę. Kompozycja Andrzeja Buchańca z 1969, sygnowana ołówkiem pod kompozycją: "linoryt" i "Andrzej Buchaniec 69". Stan bardzo dobry.
L. Kalinowski (2004) - historyk sztuki, mediewista, profesor UJ, główną dziedziną jego badań była sztuka średniowiecza i odrodzenia.
60.–
Sprzedano za: 60.–
116.
[KĘDZIERSKI Marian]. Ex libris Kędzierskiego Mariana.
Drzeworyt na ark. 9,8x13,3 cm. Sylwetka skoczka do wody w locie. Kompozycja Tadeusza Leliwy-Żurowskiego z 1936, sygnowana odręcznie pod kompozycją. Odbitka na cienkiej bibułce. Ekslibris zamontowany na papierowym podkładzie. Stan dobry.
60.–
Sprzedano za: 60.–
117.
[KOKOCIŃSKI Lech]. Exlibris Lecha Kokocińskiego.
Drzeworyt na ark. 8,6x6,4 cm. Stylizowany herb Łabędź. Kompozycja Zbigniewa Dolatowskiego z 1973, sygnowana ołówkiem pod kompozycją i znakiem własnym na klocku. Stan bardzo dobry.
L. Kokociński (ur. 1944) - prawnik, sędzia, numizmatyk, znawca i badacz mennictwa antycznego i pieniądza papierowego, wieloletni pracownik Ministerstwa Kultury i Sztuki.
48.–
Sprzedano za: 130.–
118.
KOŁO Miłośników Ekslibrisów, Kraków.
Drzeworyt (?) na ark. 10,5x5,7 cm. Szczyt wieży Kościoła Mariackiego i krążące wokół niej ptaki. Kompozycja Jana Stańdy, sygnowana na klocki znakiem własnym artysty. Stan dobry.
119.
[KONCZAKOWSKI Bruno]. Exlibris Bruno Konczakowski.
Odbitka cynkograficzna na ark. 9,8x6,3 cm. Zbroja rycerska, przed nią dwie księgi i miecz. Kompozycja Zygfryda Gardzielewskiego, niesygnowana. Stan bardzo dobry.
B. Konczakowski (1881-1959) - kupiec, kolekcjoner militariów. "Jego zbiory są podwaliną ekspozycji wawelskiej zbrojowni" (Wikipedia). Po zakończeniu II wojny tworzył księgozbiór złożony z dawnych książek polskich.
40.–
Sprzedano za: 110.–
120.
[KOPERA Feliks]. Z książek Feliksa Kopery.
Odbitka drzeworytowa na ark. 8,9x8,8 cm, papier kremowy. Kobieta (Atena?) z figurką Nike i drzewcem włóczni w dłoniach, wsparta na stosie książek. Kompozycja autorstwa Pawła Pawlinowa, niesygnowana, z 1920. Stan bardzo dobry.
F. Kopera (1871-1952) - historyk sztuki, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, członek Komisji Rewindykacyjnej w l. 1921-1922.
48.–
Sprzedano za: 100.–
121.
[KOZŁOWSCY Kazimierz i Zofia]. Z książek Kazimierza i Zofii Kozłowskich.
Odbitka cynkograficzna na ark. 15x10,5 cm. Dwie tarcze herbowe (Jastrzębiec i Pomian) podtrzymywane przez dwa putta. Kompozycja anonimowa. Stan bardzo dobry.
48.–
Sprzedano za: 70.–
122.
[KRASZEWSCY]. Ex libris I. M. Kraszewskich.
Drzeworyt barwny na ark. 14,4x10,9 cm. Sarny leżące pod stylizowanym drzewem. Kompozycja Stefana Baranowskiego z 1926, niesygnowana. Na odwrocie ślad kleju na górnej krawędzi, poza tym stan bardzo dobry.
60.–
Sprzedano za: 60.–
123.
[KRZYŻANOWSKI Julian]. Ex libris J Krzyżanowski.
Drzeworyt na ark. 15,7x11,3 cm. Brama Krakowska w Lublinie. Kompozycja Kazimierza Wiszniewskiego z 1926, niesygnowana. Na odwrocie ślady kleju na górnej krawędzi. Stan bardzo dobry.
J. Krzyżanowski (1892-1976) - historyk literatury, badacz kultury ludowej, wydawca tekstów literackich; studia ukończył w Uniw. Jagiellońskim, tu też pracował naukowo. Od 1920 mieszkał i pracował w Lublinie.
124.
[KSIĄŻNICA-ATLAS]. Bibljoteka Pomocy Koleżeńskiej Pracowników Książnicy-Atlasu we Lwowie.
Odbitka cynkograficzna na ark. 10,2x5,7 cm. Anonimowa kompozycja liternicza i zdobniki secesyjne. Na ekslibrisie umieszczono maszynowo numer inwentarzowy. Ślady kleju, zalecana konserwacja.
30.–
Sprzedano za: 50.–
125.
[KSIĘGARNIA Nauczycielstwa Polskiego]. Ex libris K. N. P.
Odbitka cynkograficzna na ark. 7,1x7,1 cm. Postać symboliczna (św. Krzysztof?) niosąca na ramieniu zabytkowe księgi. Kompozycja Jerzego Hoppena z 1923 sygnowana na płycie monogramem J. H. Stan dobry.
36.–
Sprzedano za: 60.–
126.
[KSIĘGARNIA Stowarzyszenia Nauczycielstwa Polskiego w Wilnie]. K. S. N. P. Wilno.
Odbitka cynkograficzna na ark. 7x7,1 cm. Napis na ośmiokątnej tablicy zwieńczonej medalionem z wizerunkiem św. Krzysztofa. Kompozycja anonimowa (Jerzego Hoppena?). Stan bardzo dobry. .
48.–
Sprzedano za: 48.–
127.
[KUGLIN Jan Wilhelm]. Z książek Jana Kuglina przekazanych Katedrze Bibliotekoznawstwa U. W.
Odbitka cynkograficzna na ark. 10,8x7,8 cm. Wokół tekstu ozdobna bordiura z panoramą dawnej Warszawy. Ekslibris donacyjny, kompozycja własna z 1958. Stan dobry.
J. W. Kuglin (1892-1972) - drukarz, bibliofil, typograf, autor wielu prac z dziedziny drukarstwa.
128.
[KWIATKOWSKI Tadeusz]. Ex libris Tadeusza Kwiatkowskiego.
Drzeworyt na ark. 8,8x5,8 cm. Teatralna maska przebita wiecznym piórem. Kompozycja Wiktora Zbigniewa Langnera z 1944, niesygnowana. Zażółcenia arkusza, zalecana konserwacja.
T. Kwiatkowski (1920-2007) - krakowski prozaik, satyryk, scenarzysta, autor tekstów estradowych.
129.
[KWIETNIOWIE M., C., G.]. Ex libris M. C. G. Kwietniów.
Drzeworyt na ark. 9,4x6,8 cm. Trzy sowy siedzące na otwartej księdze. Kompozycja Adama Młodzianowskiego, niesygnowana (nazwisko autora zapisano odręcznie na odwrocie). Stan bardzo dobry.
130.
[LAMURE Lucienne]. Ex libris Lucienne Lamure.
Praca wykonana suchą igłą, odbitka na ark. 12,8x8,1 cm. Ekslibris na bibule. Malarka w plenerze. Kompozycja Władysława Jahla 
(1886-1953), ucznia J. Pankiewicza, przyjaciela Mojżesza Kislinga i Meli Muter. Odbitka sygnowana ołówkiem pod kompozycją oraz na płycie. Stan dobry.
200.–
Sprzedano za: 300.–
131.
[LEMAŃSKA-TREPIŃSKA Maria - 2 ekslibrisy na wspólnej planszy]. Exlibris Marii Lemańskiej Trepińskiej [oraz] Z książek Myszki Lemańskiej Trepińskiej.
Dwa drzeworyty na wspólnym arkuszu form. 10,5x12 cm. Lew podtrzymujący tablicę oraz wieża Kościoła Mariackiego w Krakowie; w obie prace wkomponowano niewielkie sylwetki myszy. Kompozycje Krystyny Wróblewskiej (niesygnowane). Stan bardzo dobry.
132.
[LEPSZY Leonard]. Ze zbiorów Leonarda Lepszego.
Odbitka cynkograficzna na ark. 8x6,9 cm, farba czerwona. Kobieta czytająca książkę, w tle półki z książkami - kompozycja Antoniego Stanisława Procajłowicza z 1906, sygnowana na płycie monogramem wiązanym AP. Stan bardzo dobry.
L. Lepszy (1856-1937) - historyk sztuki specjalizujący się w złotnictwie i rzemiośle artystycznym, konserwator Galicji Zachodniej, naczelnik Urzędu Probierczego w Krakowie. Zgromadził bogatą bibliotekę naukową, kolekcję obrazów i rysunków polskich artystów. Prezentowana tu kompozycja powstała w 1901 na konkurs na ekslibris Muzeum Narodowego w Krakowie.
50.–
Sprzedano za: 160.–
133.
[LESZNER Tadeusz]. Ex libris Tadeusza Lesznera.
Odbitka cynkograficzna na ark. 12,2x9,4 cm. Otwarta księga, nad nią zgaszona świeca. Kompozycja Tytusa Czyżewskiego sygnowana na płycie "rys. Tytus Czyżewski". Na odwrocie piecz. "Zbiór - Mieczysława Bielenia" i zapiski ołówkiem. Stan bardzo dobry.
T. Leszner (1895-1967) - prawnik, znawca polskiej grafiki i ilustracji książkowej, autor prac z tej dziedziny, twórca i właściciel bogatej biblioteki (ok. 10.000 tomów) i kolekcji ekslibrisów (ok. 13.000 znaków) - zbiory zostały zniszczone podczas II wojny.
100.–
Sprzedano za: 180.–
134.
[LISOWSKI Stanisław]. Exlibris Stanisław Lisowski.
Linoryt na ark. 16x10,3 cm. Trzy krzyże wileńskie. Kompozycja Gracjana Achrem-Achremowicza z 1929, niesygnowana. Niewielkie załamania górnego marginesu, stan dobry.
S. Lisowski (1880-1964) - bibliotekarz, bibliolog, bibliofil, archiwista w Archiwum Państwowym w Lublinie, kustosz Bibliotek Uniwersyteckich w Wilnie i Toruniu, członek delegacji rewindykacyjnej po zakończeniu I wojny
oraz Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu, członek polskiej delegacji Specjalnej Komisji Mieszanej ds. rewindykacji i restytucji polskich dóbr kultury, działającej na podstawie art. XI, pkt. 15 traktatu ryskiego. Zgromadził księgozbiór liczący ok. 5.000 tomów i 3.000 ekslibrisów polskich i obcych; część zbiorów zakupiła po śmierci właściciela Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu.
135.
[LUBOMIRSCY?]. Ex libris X. A. L.
Litografia (?) na ark. 8,7x8,8 cm. Ekslibris w formie pieczęci: w centrum dwie tarcze z herbem Szreniawa i Pilawa, napis na obwodzie. Kompozycja anonimowa. Ślad zawilgocenia.
80.–
Sprzedano za: 340.–
136.
[ŁEPKOWSCY]. Ex libris Tadeuszów Łepkowskich.
Odbitka cynkograficzna na na ark. 9,7x6,3 cm. Zabytkowa fontanna ogrodowa. Kompozycja Edwarda Łepkowskiego, sygnowana na płycie monogramem wiązanym E. Ł. Ekslibris zamontowany na niewielkim czarnym podkładzie, który przytwierdzono do znacznie większego arkusza. Stan dobry.
48.–
Sprzedano za: 220.–
137.
[MAŁCUŻYŃSKI Witold]. Ex libris Witolda Małcużyńskiego.
Odbitka cynkograficzna na ark. 11,3x7,4 cm. Stylizowany fortepian, obok portret Ignacego Paderewskiego. Kompozycja Czesława Kelmy z 1976, sygnowana ołówkiem na dolnym marginesie i na płycie znakiem własnym artysty. Stan dobry.
W. Małcużyński (1914-1977) - pianista, juror międzynarodowych konkursów pianistycznych. "Na początku II wojny światowej przebywał w Paryżu. Zgłosił się do Wojska Polskiego we Francji i dzięki interwencji Ignacego Paderewskiego otrzymał przydział do pracy artystyczno-propagandowej w obozach wojskowych [...]. Przyczynił się do zwrotu Polsce przez władze kanadyjskie skarbów wawelskich i pamiątek narodowej kultury, które na okres wojny zostały wywiezione za ocean na przechowanie" (Wikipedia).
46.–
Sprzedano za: 46.–
138.
[MAŁCUŻYŃSKI Witold]. Ex libris Witolda Małcużyńskiego.
Odbitka cynkograficzna na ark. 12,4x7,4 cm. Otwarty fortepian, w tle portret Ignacego Paderewskiego. Kompozycja Czesława Kelmy z 1976, sygnowana ołówkiem na dolnym marginesie i na płycie znakiem własnym artysty. Nieznaczna załamanie dolnego narożnika.
W. Małcużyński (1914-1977) - pianista, juror międzynarodowych konkursów pianistycznych. "Na początku II wojny światowej przebywał w Paryżu. Zgłosił się do Wojska Polskiego we Francji i dzięki interwencji Ignacego Paderewskiego otrzymał przydział do pracy artystyczno-propagandowej w obozach wojskowych [...]. Przyczynił się do zwrotu Polsce przez władze kanadyjskie skarbów wawelskich i pamiątek narodowej kultury, które na okres wojny zostały wywiezione za ocean na przechowanie" (Wikipedia).
139.
[MEDWICZ Roman]. Ex libris Romana Medwicza.
Odbitka cynkograficzna na ark. 9,3x6,2 cm. Godło 8 Pułku Ułanów Księcia J. Poniatowskiego, splecione ze skrzyżowanymi szablą i pochwą. Kompozycja sygn. monogramem J. P. Stan bardzo dobry.
60.–
Sprzedano za: 120.–
140.
[MICHAŁOWSKI Przemysław]. Ex libris Przemysława Michałowskiego.
Odbitka cynkograficzna na ark. 12,4x8,4 cm. Rycerska zbroja, zabytkowa księga, zdobiona rama; w tle pajęczyna. Kompozycja Czesława Kelmy z 1977, sygnowana ołówkiem na dolnym marginesie i znakiem własnym artysty na płycie. Stan dobry.
P. Michałowski (1913-2000) - historyk sztuki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, znawca i kolekcjoner ekslibrisów. W swoich zbiorów posiadał ok. 20.000 księgoznaków. Po śmierci właściciela zbiór trafił w całości do zbiorów Biblioteki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
44.–
Sprzedano za: 44.–
141.
[MIECZKOWSCY]. Ex-Libris Mieczkowskich.
Miedzioryt na ark. 12,4x9,4 cm. Farba brązowa. Rozbudowana kompozycja heraldyczna z herbem Zagłoba. Kompozycja Teofila Jóźwiaka sygnowana na płycie monogramem wiązanym T. J. Ekslibris zamontowany na papierowym podkładzie przytwierdzonym do znacznie większego arkusza. Stan dobry.
80.–
Sprzedano za: 130.–
142.
[MIEJSKA Biblioteka Publiczna w Inowrocławiu]. Ex libris Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. .
Dwubarwna odbitka cynkograficzna na ark. 9,4x8 cm. Stylizowana sowa. Kompozycja Wojciecha Łuczaka z 1970 sygnowana na płycie "W6" i odręcznie ołówkiem na dolnym marginesie. Górny margines lekko zażółcony.
40.–
Sprzedano za: 80.–
143.
[MIEJSKA Biblioteka Publiczna w Inowrocławiu]. Ex libris Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. .
Dwubarwna odbitka cynkograficzna na ark. 9,4x8,5 cm. Koszałek Opałek nad otwartą księgą. Kompozycja Wojciecha Łuczaka z 1970 sygnowana na płycie "W7" i odręcznie ołówkiem na dolnym marginesie. Marginesy częściowo zażółcone.
40.–
Sprzedano za: 70.–
144.
[MINDER Jerzy]. Ex libris Jerzy Minder.
Odbitka cynkograficzna na ark. 7,2x6,2 cm. Stare książki, wśród nich zabawki: żołnierzyk, miś. Kompozycja Anny Birtus-Seifertowej z ok. 1927, sygnowana na płycie. Ekslibris zamontowany na papierowym podkładzie. Stan dobry.
145.
[MOND Bernard]. Ex libris B. Monda.
Linoryt na ark. 12,5x9,2 cm. Stylizowany profil męski - portret właściciela ekslibrisu. Kompozycja Alfreda Birkenmajera z 1929 (niesygnowana). Stan bardzo dobry.
B. Mond (1887-1957) - generał Wojska Polskiego, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, kampanii wrześniowej, więzień obozów jenieckich, aktywny uczestnik życia bibliofilskiego w Polsce międzywojennej.
44.–
Sprzedano za: 44.–
146.
[MROŻEWSKA Irena]. Ex libris Ireny Mrożewskiej.
Praca wykonana suchą igłą, odbitka na ark. 11,5x10,4 cm. Odbitka na bibule. Młoda kobieta powożąca rozpędzonym wozem, obok dwóch żołnierzy. Kompozycja Władysława Jahla (1886-1953), ucznia J. Pankiewicza, przyjaciela Mojżesza Kislinga i Meli Muter. Stan dobry.
200.–
Sprzedano za: 300.–
147.
MUZEUM Historyi Medycyny w Uniwersytecie Jagiellońskim.
Odbitka cynkograficzna na ark. 7,8x5,3 cm, sprzed 1939. Gmach Collegium Majus, wokół portrety 6 najznakomitszych krakowskich lekarzy. W centrum kompozycji na płycie sygnatura autora: "S. Dąbrowski". Nazwisko autora zapisane ołówkiem na odwrocie. Ekslibris zamontowany na kartonowym podkładzie. Stan bardzo dobry.
48.–
Sprzedano za: 150.–
148.
[MUZEUM Przypkowskich w Jędrzejowie]. De re coquinaria Museaum Przypkowski.
Drzeworyt na ark. 10,7x7,5 cm. Siedząca na beczce postać podpisana "Bruegel", wokół rozbudowana bordiura złożona z drobiu, ryb, owoców, warzyw. Kompozycja Zbigniewa Dolatowskiego sygnowana na klocku znakiem własnym artysty. Stan dobry.
44.–
Sprzedano za: 44.–
149.
[MUZEUM w Nieborowie]. Ex libris Mvzevm w Nieborowie.
Drzeworyt (?) na ark. 9,4x9,7 cm. Szafa biblioteczna i zabytkowy globus. Kompozycja anonimowa. Stan dobry.
150.
[MUZEUM Filumenistyczne w Bystrzycy]. Ex libris Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy.
Dwubarwna odbitka cynkograficzna na ark. 11,8x9,9 cm. Kompozycja liternicza wokół czerwonego koguta - motywu często obecnego na etykietach zapałczanych. Autorstwo nieustalone. Stan dobry.
151.
[MUZEUM Historii Wawelu]. Ex libris Muzeum Historii Wawelu.
Drzeworyt na ark. 8,4x5,8 cm. Kompozycja liternicza i smok wawelski oraz gęsie pióro z niezapisaną kartą. Autorstwo nieustalone. Stan bardzo dobry.
36.–
Sprzedano za: 36.–
152.
MUZEUM Literackie Henryka Sienkiewicza, Poznań. 75-lecie przyznania Nagrody Nobla Henrykowi Sienkiewiczowi.
Odbitka cynkograficzna na ark. 12,9x7,8 cm. Portret pisarza w owalu, na pierwszym planie księga, gęsie pióro i gałązka wawrzynu. Kompozycja Czesława Kelmy z 1980, sygnowana na płycie znakiem własnym artysty.
36.–
Sprzedano za: 36.–
153.
[OBORSCY]. Ex libris biblioteki Oborskich.
Odbitka cynkograficzna na ark. 11,8x7,9 cm. Kompozycja Aleksandry Jasińskiej-Nowickiej (niesygnowana) sprzed 1939. Herb Roch II (Kolumna), nad nim dewiza "Rectitudine sto", pod nim otwarta księga. Podklejone naddarcie dolnej krawędzi, nieznaczny ubytek górnej. Wymaga konserwacji.
Biblioteka Oborskich - księgozbiór, liczący obecnie ok. 7 tys. tomów, gromadzony i przechowywany w Pałacyku Oborskich w Mielcu.
A. Jasińska-Nowicka (1901-1976) - studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie pod kierunkiem prof. Karola Tichego. Dyplom uzyskała w 1924, a następnie wyjechała na studia do Paryża, gdzie uczęszczała do Académie de la Grande Chaumiére. Po powrocie z Francji kontynuowała naukę w warszawskiej ASP w pracowni prof. Władysława Skoczylasa.
64.–
Sprzedano za: 70.–
154.
[OSTACH Henryk]. Ex libris Ks. dr Henryka Ostacha.
Odbitka cynkograficzna na ark. 11,7x10,3 cm. Przepasane stułą dwie księgi z tytułami na grzbietach: "Teologia", "Etyka", obok plaster miodu i ul. Z lewej sentencja "Ab Deo principium" (pol. "Zaczynając od Boga"). Kompozycja Mariana Piwowara z Nowego Sącza z 1987. Druk w ZPPW tamże, w nakł. 500 egz. Wpisany numer inwentarzowy. Ślad kleju na odwrocie, stan dobry.
H. Ostach (1924-2011) - "duchowny rzymskokatolicki, doktor teologii, pszczelarz, prezes, a następnie prezes honorowy Polskiego Związku Pszczelarskiego, honorowy prezydent Federacji Europejskich Związków Pszczelarskich Apislawia, autor publikacji z zakresu pszczelarstwa" (Wikipedia), twórca ośrodka apiterapii w Kamiannej.
155.
[PIĄTKOWSKA-SENTKOWSKA Natalia]. Ex libris Natalii Korab Piątkowskiej Sentkowskiej.
Odbitka cynkograficzna na ark. 8,7x6,3 cm. Farba brązowa. Herb Korab, wokół napisy tytułowe. Kompozycja anonimowa. Stan bardzo dobry.
36.–
Sprzedano za: 36.–
156.
[PIEKARSKA Maria]. Z książek Marji z Horodyskich Piekarskiej.
Drzeworyt na ark. 11x10,2 cm.  Na pierwszym planie lira i otwarta księga, w tle para w strojach historycznych podczas przechadzki w parku. Praca Aleksego Krawczenki z 1922, sygnowana na klocku "A. Krawczenko". Papier żeberkowy, stan dobry.
A. Krawczenko (1889-1940) - rosyjski malarz i grafik, ilustrator, uprawiał głównie małe formy graficzne, pracował w technice drzeworytu.
44.–
Sprzedano za: 120.–
157.
[PIEKARSKI Kazimierz]. Ex libris Casimiri Piekarski emptis Moscoviae A. D. 1921-1922.
Odbitka drzeworytowa na ark. 11,4x9,4 cm. Dwóch bibliofilów w deszczu, w tle mury Kremla. Ekslibris upamiętniający pobyt Piekarskiego w Moskwie, gdzie brał udział w akcji rewindykacji polskich zbiorów archiwalnych i bibliotecznych. Kompozycja Aleksieja Krawczenki z 1922 sygnowana na klocku "A. Krawczenko". Na odwrocie ślad kleju na górnej krawędzi, Stan dobry.
K. Piekarski (1893-1944) - bibliotekarz, bibliofil, kolekcjoner ekslibrisów, twórca polskiej teorii księgoznawstwa.
A. Krawczenko (1889-1940) - rosyjski malarz i grafik, ilustrator, uprawiał głównie małe formy graficzne, pracował w technice drzeworytu.
46.–
Sprzedano za: 120.–
158.
[PIGOŃ Stanisław]. Exlibris Stanisława Pigonia.
Drzeworyt na ark. 10,1x7 cm. Stylizowany widok Ostrej Bramy (od strony południowej). Kompozycja (niesygnowana) Krystyny Wróblewskiej. Stan bardzo dobry.
159.
[PIŁSUDSKI Józef]. Exlibris JP.
Odbitka cynkograficzna na ark. 6,3x4,9 cm. Farba czerwona, papier żeberkowy. Stylizowany Orzeł w koronie, wzdłuż krawędzi wielokrotnie powtórzony monogram JP naprzemiennie z falistymi liniami. Kompozycja Janusza Tłomakowskiego, sygnowana na płycie "J. Tłomakowski" i "Paryż 1929). Nieznaczne załamanie górnego narożnika, stan dobry.
J. Piłsudski (1867-1935) -  naczelny wódz Armii Polskiej i Naczelnik Państwa, pierwszy marszałek Polski.
60.–
Sprzedano za: 220.–
160.
[POLSKIE Radio]. Ex libris Polskiego Radia.
Odbitka cynkograficzna (?) na ark. 6,1x3,5 cm. Na tarczy stylizowany maszt radiowy. Kompozycja anonimowa, zapewne z lat 30. XX w. Załamania arkusza.
60.–
Sprzedano za: 60.–
161.
[POŁOMSKA Małgorzata]. Exlibris Małgorzaty Połomskiej.
Odbitka cynkograficzna na ark. 10,1x6,3 cm. Portret młodej kobiety, widoczny gruby raster. Kompozycja Wojciecha Połomskiego z 1984, sygnowana ołówkiem na dolnym marginesie. Stan bardzo dobry.
162.
[PRZEGALIŃSKI Bolesław]. Ex libris Przegaliński Bolesław.
Miedzioryt na ark. 25,5x16,3 cm. Otwarta książka na parapecie otwartego okna, w oddali widoczna katedra Notre Dame. Kompozycja Franciszka Prochaski sygnowana pod odbitką podpisem ołówkowym i monogramem F. P. na płycie. Stan bardzo dobry.
B. Przegaliński (1895-1965) - redaktor polskich pism emigracyjnych, tłumacz, bibliofil, współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Książki w Paryżu.
150.–
Sprzedano za: 180.–
163.
[PRZEORSCY Tadeusz i Franciszka]. Ex libris Tadeusza i Franciszki Przeorskich.
Trójbarwna odbitka cynkograficzna na ark. 7,7x5,7 cm. Dziewczynki czytające książkę na tle okna, powyżej herb Przeworski. Kompozycja Tadeusza Przeorskiego sprzed 1928. Stan bardzo dobry.
T. Przeorski - doktor praw, urzędnik krakowskiego magistratu, redaktor i tłumacz.
48.–
Sprzedano za: 48.–
164.
[PRZYPKOWSKI Tadeusz]. Ex libris Tad Przypkowskiego.
Drzeworyt na ark. 10,7x7,3 cm. Kamienice staromiejskie. Kompozycja Tadeusza Cieślewskiego syna, sygnowana na klocku monogramem wiązanym artysty. Nazwisko autora zapisane ołówkiem na odwrocie i długopisem na podkładzie, do którego przytwierdzono ekslibris. Stan dobry.
T. Przypkowski (1905-1977) - historyk sztuki, grafik, gnomonik, bibliofil, kolekcjoner zegarów słonecznych, badacz dziejów polskiego ekslibrisu, twórca Państwowego Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie.
80.–
Sprzedano za: 220.–
165.
[PUZDROWSCY]. Kristina, Edmund, Bartosz Puzdrowski.
Akwaforta na ark. 20,4x11,3 cm. Kompozycja fantastyczna z sercem na drzewie, autorstwa Stasysa Eidrigeviciusa z 1972. Grafika sygnowana ołówkiem na dolnym marginesie "Stasys" i na płycie monogramem E. S. Stan bardzo dobry.
E. Puzdrowski (ur. 1942) - gdański poeta, redaktor, publicysta, popularyzator kultury Kaszub i Pomorza.
220.–
Sprzedano za: 320.–
166.
[PUZDROWSKI Edmund]. Ex libris E. Puzdrowski.
Akwaforta na ark. 14,3x8,5 cm. Kompozycja abstrakcyjna Vncasa Kisarauskasa (Litwa) z 1970, sygnowana ołówkiem na dolnym marginesie i monogramem KV na płycie. Stan bardzo dobry.
E. Puzdrowski (ur. 1942) - gdański poeta, redaktor, publicysta, popularyzator kultury Kaszub i Pomorza.
167.
[RADZIWIŁŁ Ferdynand Fryderyk]. Ex libris olim Ferdinandi Radziwiłł.
Odbitka cynkograficzna (wg drzeworytu) na ark. 14,8x10 cm. W ozdobnym portalu orzeł z herbem Trąby na piersi, portal zwieńczony tarczą z białym orłem. Kompozycja Tadeusza Cieślewskiego syna z 1942 (projekt)/1948 (odbicie), sygnowana na płycie monogramem wiązanym "42 TCS". Ekslibris pośmiertny. Stan bardzo dobry.
F. F. Radziwiłł (1834-1926) - poseł do niemieckiego parlamentu, ordynat ołycki i przygodzicki, prezes Koła Polskiego w Berlinie. Po remoncie zamku w Ołyce umieścił w nim pokaźną bibliotekę liczącą ok. 6.000 tomów, kolekcję starych druków i rękopisów (zniszczoną w 1918). Księgozbiór prawniczy przechowywał w Nagłowicach. Zgromadzone przez F. F. Radziwiłła zbiory uległy niemal w całości zniszczeniu w 1939.
64.–
Sprzedano za: 220.–
168.
[RADZIWIŁŁ Janusz Franciszek]. Nieborów.
Linoryt barwny na ark. 15,2x10,7 cm. Orzeł radziwiłłowski z herbem Trąby na piersi. Kompozycja Tadeusza Przypkowskiego z 1941 (niesygnowana) dla księgozbioru Radziwiłłów w rodowym Nieborowie. Stan dobry.
J. F. Radziwiłł (1880-1965) - polityk konserwatywny, poseł na Sejm, senator II RP, właściciel majątków ziemskich (m.in. nieborowskich). W czasie II wojny był aresztowany i przetrzymywany przez kilka miesięcy przez NKWD. Po wybuchu powstania warszawskiego aresztowany przez Niemców, zwolniony w X 1944, osiadł w Nieborowie. W 1945 po kilkumiesięcznym uwięzieniu przez NKWD i powrocie do Warszawy wycofał się z życia politycznego.
60.–
Sprzedano za: 180.–
169.
[RIAUCOUR Andrzej]. Ex Bibliotheca Andreae S. R. I. Comitis de Riaucour.
Miedzioryt na ark. 8,5x6,7 cm. Herb Riaucour (Riokur), tekst poniżej. Arkusz lekko pofałdowany, nieznaczne ślady kleju na odwrocie.
A. Riaucour (1710-1794) - dyplomata w służbie saskiej, kawaler Orderu Orła Białego, właściciel licznych, otrzymanych w spadku po ojcu-bankierze, nieruchomości w Warszawie. "Być może miał w Warszawie bibliotekę; znany jest jego ekslibris" (PSB).
240.–
Sprzedano za: 320.–
170.
[RYBICKI Józef]. Ex libris Józefa Rybickiego.
Drzeworyt na ark. 9,7x6,8 cm. Mężczyzna nad otwartą księgą, z gęsim piórem w dłoni. Kompozycja Krystyny Wróblewskiej, niesygnowana. Stan bardzo dobry.
171.
[RYGIEL Stefan]. Ze zbiorów d-ra Stefana Rygla.
Drzeworyt na ark. 8,1x9,8 cm. Unoszący się anioł z księgą i wzniesionym mieczem. Kompozycja Nikołaja Kupriejanowa z 1922, sygnowana na klocku monogramem N. K. (cyrylicą). Zapiski ołówkiem na odwrocie. Stan bardzo dobry.
S. Rygiel (1887-1945) - historyk literatury, bibliotekarz, bibliofil, doktor filozofii, kolekcjoner ekslibrisów, dyrektor Uniwersyteckiej Biblioteki Publicznej w Wilnie i w Warszawie, ekspert od rewindykacji zbiorów bibliotecznych po I wojnie.
40.–
Sprzedano za: 40.–
172.
[SANDECKA Kota]. Exlibris Koty Sandeckiej.
Linoryt na ark. 10,6x7,1 cm. Profil kobiecy - portret właścicielki ekslibrisu? Kompozycja Alfreda Birkenmajera, niesygnowana. Stan bardzo dobry.
30.–
Sprzedano za: 30.–
173.
[SIEDLECKI Władysław]. Z polskich starodruków Władysława Siedleckiego.
Odbitka drzeworytowa na ark. 13,1x7,3 cm. Szlachcic wsparty na mieczu, w tle husarskie skrzydła i szkaplerz. Kompozycja Antoniego Jana Gołębniaka z 1953, sygnowana znakiem własnym artysty i odręcznie na dolnym marginesie. Stan bardzo dobry.
W. Siedlecki (1911-1998) - krakowski prawnik, członek Komisji Kodyfikacyjnej, profesor UJ, bibliofil i numizmatyk, twórca bogatego księgozbioru zasobnego w polskie starodruki, rzadkie wydania romantyków, bibliofilskie cymelia.
60.–
Sprzedano za: 60.–
174.
[SIEROSZEWSKI Wacław]. Ex libris Wacław Sieroszewski.
Drzeworyt na ark. 15,5x10,5 cm. Czako ułańskie i gęsie pióro. Kompozycja Janusza Tłomakowskiego z 1927, sygnowana na klocku monogramem J. T. Stan bardzo dobry.
W. Sieroszewski (1858-1945) - pisarz, zesłaniec na Sybir, podróżnik i etnograf, działacz niepodległościowy.
60.–
Sprzedano za: 60.–
175.
[SOKULSKI Justyn]. Z książek Justyna Sokulskiego.
Odbitka cynkograficzna na ark. 10,5x6,1 cm. Husarz w zbroi, w tle zabudowania zamkowe. Kompozycja sygnowana na płycie "Rysował Sokulski" (autoekslibris?). Stan dobry.
J. Sokulski (1872-1949) -  historyk, bibliotekarz, bibliofil, współredaktor "Silva Rerum". Zgromadził cenny księgozbiór z zakresu historii i bibliografii oraz dużą kolekcję ekslibrisów, której część przechowywana jest w Bibliotece Jagiellońskiej.
50.–
Sprzedano za: 60.–
176.
[SOLSKI Tadeusz]. Ex libris T. Solskiego.
Odbitka cynkograficzna na ark. 13,8x5,4 cm. Wieża katedry łacińskiej we Lwowie. Kompozycja Adama Pohoreckiego, sygnowana na płycie monogramem A. P. Na odwrocie ołówkowa notatka (nazwisko autora, kod techniki (P1), data 1942). Stan bardzo dobry.
T. Solski (1884-1966) - prawnik, bibliotekarz, bibliofil, kolekcjoner ekslibrisów i polskich banknotów, kustosz Gabinetu Grafiki biblioteki wrocławskiego Ossolineum. Jego zbiór ekslibrisów liczył ok. 14.000 znaków, także XVI- i XVII-wiecznych, obecnie znajduje się w zbiorach Ossolineum.
44.–
Sprzedano za: 90.–
177.
[SOLSKI Tadeusz]. Ex libris Tadeusza Solskiego.
Odbitka cynkograficzna na ark. 8x9,6 cm. Bryła lwowskiego Ossolineum. Na odwrocie ołówkowa notatka ujawniająca autora (?) kompozycji: Mirosław Wigierski. Niewielkie załamania, poza tym stan dobry.
T. Solski (1884-1966) - prawnik, bibliotekarz, bibliofil, kolekcjoner ekslibrisów i polskich banknotów, kustosz Gabinetu Grafiki biblioteki wrocławskiego Ossolineum. Jego zbiór ekslibrisów liczył ok. 14.000 znaków, także XVI- i XVII-wiecznych, obecnie znajduje się w zbiorach Ossolineum.
40.–
Sprzedano za: 150.–
178.
[SOLSKI Tadeusz]. Ex libris Tadeusza Solskiego.
Odbitka cynkograficzna na ark. 11,3x8 cm. Kobieta w czapce i kurtce huzarskiej (ew. huzarka w niekompletnym mundurze) Kompozycja Andrzeja Bruchnalskiego, sygnowana na płycie monogramem A. B. Stan bardzo dobry.
T. Solski (1884-1966) - prawnik, bibliotekarz, bibliofil, kolekcjoner ekslibrisów i polskich banknotów, kustosz Gabinetu Grafiki biblioteki wrocławskiego Ossolineum. Jego zbiór ekslibrisów liczył ok. 14.000 znaków, także XVI- i XVII-wiecznych, obecnie znajduje się w zbiorach Ossolineum.
40.–
Sprzedano za: 160.–
179.
[SOLSKI Tadeusz]. Exlibris T Solski.
Dwubarwny linoryt na ark. 6,3x8 cm. Kompozycja liternicza autorstwa Zbigniewa Dolatowskiego (niesygnowana). Na odwrocie ołówkowa notatka podająca nazwisko artysty, technikę i datę 1961. Stan bardzo dobry.
T. Solski (1884-1966) - prawnik, bibliotekarz, bibliofil, kolekcjoner ekslibrisów i polskich banknotów, kustosz Gabinetu Grafiki bibliotei wrocławskiego Ossolineum. Jego zbiór ekslibrisów liczył ok. 14.000 znaków, także XVI- i XVII-wiecznych, obecnie znajduje się w zbiorach Ossolineum.
180.
[STRZAŁKOWSKI Zbigniew]. Exlibris Zbigniew Strzałkowski.
Drzeworyt na ark. 8x8,1 cm. Pochylona głowa męska (Chrystus frasobliwy?). Kompozycja Wojciecha Łuczaka, sygnowana na klocku monogramem "W". Stan bardzo dobry.
Z. Strzałkowski (1933-2017) - związany z Lublinem poeta, prozaik, malarz i twórca ekslibrisów.
48.–
Sprzedano za: 80.–
181.
[SZKOŁA Inżynierska w Częstochowie]. Biblioteka Szkoły Inżynierskiej w Częstochowie.
Drzeworyt na ark. 12,6x9,2 cm. Cyrkiel i arkusz papieru kreślarskiego. Kompozycja Wojciecha Barylskiego, sygnowana na klocku. Ekslibris dla księgozbioru częstochowskiej uczelni założonej w 1949 i działającej pod nazwą Szkoła Inżynierska do 1955, kiedy przemianowano ją na Politechnikę Częstochowską. Stan dobry.
182.
[SZYMAŃSKA Barbara]. Ex libris Barbara Szymańska.
Linoryt na ark. 12,3x9,9 cm. Egzotyczny kwiat i otwarta książka. Kompozycja Wojciecha Łuczaka z 1970, sygnowana ołówkiem pod kompozycją. Stan bardzo dobry.
50.–
Sprzedano za: 50.–
183.
[SZYSZKO-BOHUSZ Adolf]. Ex libris A. Szyszko Bohusz.
Drzeworyt na ark. 9,4x7,4 cm. Rycerz konny z herbem Odyniec na tarczy. Kompozycja Jerzego Bandury (niesygnowana). Stan bardzo dobry.
A. Szyszko-Bohusz (1883-1948) - architekt, konserwator zabytków, wykładowca krakowskiej ASP i Uniw. Jagiellońskiego oraz Politechniki Lwowskiej i Politechniki Warszawskiej, w latach międzywojennych kierował pracami renowacyjnymi na Wawelu. Autor wielu zrealizowanych projektów architektonicznych w Krakowie, Tarnowie, Wiśle.
40.–
Sprzedano za: 40.–
184.
[TOKARZ Wacław]. Exlibris Wacława Tokarza.
Odbitka cynkograficzna na ark. 10,5x6,3 cm. Kompozycja przedstawiająca żołnierza niosącego księgi, autorstwa Stanisława Bieńkowskiego (sygn. na płycie monogramem S. B.). Marginesy pożółkłe.
W. Tokarz (1837-1937) - historyk wojskowości, profesor Uniw. Jagiellońskiego i Warszawskiego.
100.–
Sprzedano za: 100.–
185.
[TOWARZYSTWO Przyjaciół Ossolineum]. Ex libris Towarzystwa Przyjaciół Ossolineum. Z daru:.
Drzeworyt na ark. 13,7x9 cm. Sowa na tle księżyca w pełni. Farba brązowa. Kompozycja Zygmunta Kinastowskiego z 1929, niesygnowana. Projekt zwyciężył w konkursie na ekslibris Towarzystwa rozpisanym w 1928. Stan dobry.
48.–
Sprzedano za: 48.–
186.
[TUR Jerzy]. Ex libris Jerzego Tura.
Odbitka cynkograficzna na ark. 7,6x4,9 cm. Drewniana cerkiew i kot jak ze starego łuboka. Kompozycja anonimowa. Stan bardzo dobry.
J. Tur (1933-2009) - "konserwator zabytków, historyk sztuki, specjalista w dziedzinie drewnianego budownictwa cerkiewnego i architektury obronnej" (Wikipedia).
40.–
Sprzedano za: 170.–
187.
[TYSZKIEWICZ Benedykt]. Ex libris Benedyktów Tyszkiewiczów.
Barwna odbitka cynkograficzna (?) na ark. 10,8x9 cm. Kompozycja złożona z czterech herbów (m.in. Leliwa i Korczak) pod wspólną koroną hrabiowską, autorstwa Tadeusza Przypkowskiego. Stan bardzo dobry.
B. Tyszkiewicz (1875-1948) - ziemianin, mecenas i kolekcjoner, właściciel Czerwonego Dworu pod Kownem, marszałek guberni kowieńskiej.
50.–
Sprzedano za: 420.–
188.
[TYSZKIEWICZ Samuel]. Ex Libris S. Tyszkiewicz.
Drzeworyt na ark. 12,2x7,5 cm. Papier żeberkowy. Herb Leliwa, obok dwa akty kobiece. Kompozycja Konstantego Brandla z 1920, niesygnowana. Stan dobry.
S. Tyszkiewicz (1889-1954) - drukarz i wydawca, artysta książki, twórca i właściciel florenckiej (w czasie wojny nicejskiej) oficyny wydawniczej.
120.–
Sprzedano za: 550.–
189.
[TYSZKOWSKI Kazimierz]. Ex libris Kazimierza Tyszkowskiego.
Odbitka typograficzna na ark. 8,86 cm. Kompozycja liternicza autorstwa Józefa Goldmana (niesygnowana) z lat 30. XX w. Stan bardzo dobry.
K. Tyszkowski (1894-1940) - historyk, bibliotekarz, bibliofil, kierownik Oddziału Rękopisów lwowskiego Ossolineum, współtwórca Tow. Przyjaciół Ossolineum.
190.
[UNIWERSYTET Stefana Batorego w Wilnie]. Biblioteka seminariów teologicznych USB.
Dwubarwna odbitka cynkograficzna na ark. 10,8x5,8 cm. Mnich pogrążony w lekturze. Zapewne z l. 30. XX w. Stan bardzo dobry.
54.–
Sprzedano za: 80.–
191.
[UNIWERSYTET Stefana Batorego w Wilnie]. Ex libris seminariów teologicznych USB.
Drzeworyt (?) na ark. 16,8x8,4 cm. Zapalona świeca wśród zabytkowych ksiąg. Kompozycja anonimowa, zapewne z l. 30. XX w. Niewielkie załamanie narożnika, stan dobry.
60.–
Sprzedano za: 60.–
192.
[VRTEL-WIERCZYŃSCY]. Księgozbiór Janiny i Stefana Vrtel-Wierczyńskich.
Odbitka cynkograficzna na ark. 10,4x14 cm. Zabytkowe księgi w zabytkowych oprawach. Kompozycja Antoniego Gołębniaka z 1963, sygnowana na płycie znakiem własnym artysty. Arkusz lekko pofałdowany.
S. Vrtel-Wierczyński (1886-1963) - bibliotekarz, bibliograf, historyk literatury polskiej, profesor Uniw. Adama Mickiewicza, dyrektor Biblioteki Narodowej.
193.
[WERESZCZYŃSKI Piotr Aleksander]. Księgozbiór Piotra Aleksandra Wereszczyńskiego Herbu Korczak.
Staloryt na ark. 6,2x8,8 cm. W centrum herb Korczak, wokół stylizowana ozdobna rokokowa ramka. Ekslibris powstał ok. 1855. P. A. Wereszczyński, wywodzący się ze szlachty kurlandzkiej, starannie wykształcony, zasłynął w l. 70. XIX w. koncepcją utworzenia polskiej kolonii (Nowej Polski) na wyspach Melanezji. W Petersburgu zgromadził księgozbiór liczący ok. 5.000 tomów z zakresu literatury, geografii, nauk ścisłych. Ekslibris naklejony na tekturkę zamontowana do papierowego podkładu.
140.–
Sprzedano za: 150.–
194.
[WĘGRZYN Józef]. Ex libris Józefa Węgrzyna.
Drzeworyt na ark. 10,7x8,5 cm. Maska teatralna w otoczeniu zdobników roślinnych. Kompozycja Kazimierza Wiszniewskiego z 1932, sygnowana ołówkiem przez artystę na dolnym marginesie. Stan bardzo dobry.
J. Węgrzyn (1884-1952) - aktor teatralny i filmowy, reżyser, "uznawany za jedną z ważniejszych postaci przedwojennego polskiego teatru i kina" (Wikipedia).
60.–
Sprzedano za: 240.–
195.
[WITKIEWICZ Kazimierz]. Kazimierza Witkiewicza.
Linoryt dwubarwny na ark. 9,3x7,7 cm. Stylizowana litera W zwieńczona krzyżem. Kompozycja Tadeusza Przypkowskiego (jego nazwisko zapisane ołówkiem na odwrocie), niesygnowana. Stan dobry.
K. Witkiewicz (1880-1973) - malarz i grafik, założyciel i wieloletni prezes Towarzystwa Miłośników Książki w Krakowie (od 1922), założyciel Rycerskiego Zakonu Bibliofilskiego z Kapitułą Orderu Białego Kruka, redaktor czasopisma „Silva Rerum” (1938–1939), projektant ekslibrisów.
196.
[WYDAWNICTWO PTTK "Kraj" - zestaw 5 ekslibrisów]. Na szlaku, Warszawa, Gdańsk, Turystyka Górska, Turystyka Wodna.
Pięć odbitek cynkograficznych na ark. 9,8x6,2 cm. Lata 70. XX w.? Jeden ekslibris ("Gdańsk") sygnowany na płycie monogramem R. S. Stan bardzo dobry.
60.–
Sprzedano za: 60.–
197.
[ZAJĄC Mieczysław]. Ex libris Mieczysława Zająca.
Odbitka cynkograficzna na ark. 14,3x7,6 cm. Reprodukcja witrażu S. Wyspiańskiego (Jadwiga i Jagiełło). Kompozycja Andrzeja Buchańca z 1960, sygnowana odręcznie na górnym marginesie i monogramem wiązanym AQ. B. na płycie. Stan dobry.
48.–
Sprzedano za: 100.–
198.
[ZIENKIEWICZ J.]. X. J. Zienkiewicz.
Nadruk typograficzny w drzeworytowej ramce na ark. 2,8x4,7 cm. II poł. XIX w.? Ekslibris zamontowany na niewielkim czarnym podkładzie, który przytwierdzono do znacznie większego arkusza. Prześwitujący rozmyty numer inwentarzowy.
30.–
Sprzedano za: 30.–
199.
[CZYTELNIA H. Altenberga we Lwowie]. Czytelnia H. Altenberga. Właściciel: Maurycy Altenberg. We Lwowie, ul. Tańskiej 3 [...].
Naklejka biblioteczna form. 11,6x7,3 cm. Papier czerwony. Zaw. warunki korzystania z wypożyczalni (wysokość i rodzaje abonamentu). Zaplamienia.
40.–
Sprzedano za: 40.–
200.
[CZYTELNIA H. Altenberga we Lwowie]. Czytelnia H. Altenberga. Właściciel: Maurycy Altenberg. We Lwowie, ul. Tańskiej 3 [...].
Naklejka biblioteczna form. 11,5x7,8 cm. Papier różowy. Zaw. apel "Uprasza się książek nie plamić i nie drzeć". Stan dobry.
40.–
Sprzedano za: 45.–
201.
NIE POŻYCZA się do domu.
Naklejka biblioteczna (biblioteki w Bydgoszczy?) form. 4,5x7 cm. Stan bardzo dobry.
36.–
Sprzedano za: 60.–