Listy W. S. Reymonta

110.
[REYMONT Władysław Stanisław]. Odręczny czterostronicowy list Władysława Stanisława Reymonta do niewymienionego z nazwiska Walerego Karwacińskiego, dat. 1 V 1897 w Ouarville.
Rękopis dwustronny na dwóch kartach form. 16,7x12,3 cm. Reymont tłumaczy zwłokę w korespondencji: "prawie do końca Marca miałem robotę z pośpieszną recenzya 'Fermentów', które w tych dniach dopiero ukazały się już w handlu [...]. Skończyłem ją wreszcie i musiałem pospiesznie zabrać się do 'Ziemi'". Pisarz spędził kilka dni w Newhaven w Anglii, gdzie "z powodu wielkiego tygodnia dawano tylko sztokfisza z kartoflami, rozbef na zimno z sosem, herbata i chleb z masłem [...] gospodyni, wspaniały okaz bigotki anglikańskiej, przez nos syfilistyczny czytywała ustępy ze Starego Testamentu". Kilka wersów poświęca niemożności odbycia zaplanowanej podróży na Wschód z powodu wojny grecko-tureckiej. "No i zamiast na Gibraltar, Mesynę [!], Pirues [!] i Konstantynopol - pojadę sobie do domu wołowym szlakiem [...] na Aleksandrów". Wizyta w paryskich muzeach i galeriach okazała się rozczarowująca: "cała kultura francuska w swoich okazach szczytowych zrobiła na mnie wrażenie trupów, mumii". Ostatnie akapity poświęcił informacjom o wspólnych znajomych. List publikowany w pracy W. S. Reymont "Korespondencja 1890-1925" (War. 2002, s. 165-167). Ślady złożenia, ciemnoróżowe wykwity na dolnej części kart. Wymaga konserwacji.
W. S. Reymont (1867-1925) - uważany za "jednego z najwybitniejszych i najważniejszych pisarzy w dziejach literatury polskiej" (Wikipedia), laureat literackiej Nagrody Nobla za rok 1924.
W. Karwasiński (1862-1942) - siostrzeniec Władysława Reymonta, przyjaciel S. Żeromskiego, sekretarz redakcji "Głosu", nauczyciel prywatny w ziemi Kieleckiej.
4.800.–
Sprzedano za: 4.800.–
111.
[REYMONT Władysław Stanisław]. Odręczny trzystronicowy list Władysława Stanisława Reymonta do niewymienionej z nazwiska Wacławy Waldau, swojej siostry, dat. 16 VII 1908 w Zakopanem.
Rękopis dwustronny na dwóch luźnych kartach form. 15,5x10,8 cm. Reymont pisze: "w tym roku tak mi się źle wiedzie, że jeszcze sam niewyszedłem zupełnie z choroby a zachorowała Aurelcia!" (żona pisarza). Lekarze zalecili wyjazd do Zakopanego i "siedzimy przeto już 6-ty tydzień tutaj, zdrowie jej poprawiło się znacznie [...]. Ja obecnie [...] wróciłem do roboty". Planuje powrót do Warszawy ok. 20 VIII mając w planach znalezienia tam mieszkania na stałe (plany te uległy zmianie wobec zakupu przez Reymontów majątku Charłupia pod Sieradzem). W końcowej części listu pisarz prosi o informacje o siostrze i jej rodzinie. Podaje swój adres w Zakopanem: "Hygea". List publikowany w: W. S. Reymont "Listy do rodziny" (War. 1975, s. 403-404). Poprzeczny ślad złożenia, stan dobry.
W. S. Reymont (1867-1925) - uważany za "jednego z najwybitniejszych i najważniejszych pisarzy w dziejach literatury polskiej" (Wikipedia), laureat literackiej Nagrody Nobla za rok 1924.
W. Waldau (1879-1949) - siostra Władysława Reymonta, przedostatnia z potomstwa Reymentów (tak brzmiało właściwe nazwisko pisarza), młodsza od Władysława o 12 lat; w 1908 poślubiła Feliksa Waldaua.
4.200.–
Sprzedano za: 4.200.–